Age Of Empires Nedir? Nasıl Oynanır?

Age Of Empires Nedir? Nasıl Oynanır?

Yazar: Emre Genel

Oyun, Microsoft Game Studio’nun geliştirmiş ve yayınlamış olduğu bir MMORTS’dir. Dünyaca ünlü olan Age Of Empires dizisinin oyuna uyarlanmış halidir. Oyun asıl imparatorluk yaratmak ve yönetmek üstüne kurulmuştur. Vereceğiniz talimatlarla köyünüzü bir üst seviyeye taşıyabilir ve düşmanlarınızı alt edip alabileceğiniz saldırılara karşı köyünüzü koruyabilirsiniz. Üstelik çevrimdışı durumda olsanız bile köyünüz büyümeye devam ediyor. Üstellik bu oyun tamamen ücretsiz! Sizler için Age Of Empires nedir? Nasıl oynanır? Sorusunu detaylı bir şekilde ele aldık. Peki Age Of Empires nedir? Nasıl oynanır?

Age Of Empires Online Oyununun Özellikleri

Age of Empires Online, dünyanın en yaygın stratejik oyunlarından biridir. Bu oyun kendine has ve ilginç bir sürü özellikte bulundurmaktadır. İşte Age Of Empires Online oyununun özellikleri:

Başkent Diyarı: Başkent, kurmuş ve yönetmekte olduğunuz ülkenizi yönetecek ve ülkeniz adına önemli kararları alacağınız önemli birimdir. Burada sermayenizi yönetir, ülkenizin gelişmesi için talimatlar verir, teknoloji, ekonomi ve nüfus yönetimi konusunda fikirler geliştirirsiniz. Bu sayede canlı bir tarihsel imparatorluk yönetiminin tadına doyasıya varacaksınız.

Üretim Teknolojisi: Ülkenizin kalkınmasını sağlayacak üretim ve sermaye bu bölümde gerçekleşir ve yönetilir. Bu bölüm şunları barındırır; Büyük tapınak, Mühendislik Koleji, İnşaat Salonu, Hunting Lodge, Asker Kolajı ve Ustalar salonu.

Binalar: Bereketli topraklarda kurduğunuz imparatorluğunuzun haliyle binalara ihtiyacı olacak. Bu binalar halkın, askerlerinizin, işçilerinizin ve sizin barınma, korunma, üretim ve diğer lazım olan ihtiyaçlarınızı karşılayacaklar. İşte Age Of Empires Online oyununda bulunan bina türleri: Muhafız, Depo, Kışla ve Ev.

Birimler: İmparatorluğunuzda bulunan insanlar da ülkenin geleceği için oldukça önemlidir. İşte Age Of Empires Oyununda Bulunan birimler: Köylü, Asker, İzci, Rahip.

Milyonlarca Oyuncu: Oyun içerisinde sizinle aynı keyfi yaşayan milyonlarca oyuncu bulunmakta.  Üstelik kooperatif ve Şampiyon Modu da bulunuyor. Oyun içerisinde canlı sohbet edebilme, Hediye içerik ve kooperatif üzerinden çok oyuncularla yapabileceğiniz görevler de bulunmakta.

Bunada Göz At  Pearl Abyss, Yeni Oyunu “Crimson Desert”ın Yeni Fragmanını The Game Awards Etkinliğinde Yayınlıyor

Age Of Empires Online Oynanışı:

Oyun, gerçek zamanlı bir stratejik video oyunudur.  Age Of Empires Online oyununda 6 tane askeri birlik bulunuyor. Bu birlikler: Okçular, Süvariler, Piyadeler, Kuşatma Askerleri ve Deniz birimleri. Bir diğer birim olan köylüler ise imparatorlukta maden ve kaynakları elde etmek için kullanılır. Köylülerin yaptığı işler arasında balıkçılık, ormancılık, madencilik, avcılık, çiftçilik gibi meslekler bulunuyor. Oyun ilk olarak küçük bir köy olarak başlıyor ve siz köyünüzü geliştirerek koca bir imparatorluk haline getirebiliyorsunuz. Tüm askeri sınıflar, oyun dengesini korumak ve böylece medeniyetler arasında görünür avantajlardan kaçınmak için geliştirilmiştir. Örneğin oyuna başlarken size Fars, Mısır ve Yunan gibi medeniyetler sunulur. Bu medeniyetlere özgü özellikler genellikle daha güçlüdür. Eğer oyuna ilk defa başlayacaksanız yukarıda bahsettiğimiz medeniyetlerden birini seçmenizi öneririz. Oyunda ki rahip karakteri, askerleri iyileştirme gücüne de sahiptir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL