Dofus Nedir?  Nasıl Oynanır?

Dofus Nedir?  Nasıl Oynanır?

Yazar: Emre Genel

Dofus oyunu, taktik ve dönüş odaklı bir oyundur.  Oyun ilk başta sadece Fransızca dilinde yayımlanmıştır. Yayınlandıktan sonra çok sevilen bir oyun olmuştur ve dünya çapında ilgi görünce birçok dile çevrilmiştir. Bu makalemizde sizler için Dofus nedir? Nasıl oynanır? Konusunu detaylı bir şekilde ele aldık. Peki Dofus nedir? Nasıl oynanır?

Bedava Dofus Oyununun Oynanması

Dofus oyununun içinde 12 dünya vardır ve o 12 dünyanın da 12 tanrısı vardır.  Oyuncular oyunu 3. Şahıs görünümünde oynar ve 2D avatarları kontrol ederler.  Her ırk, diğer ırkların sahip olamadığı benzersiz büyü setine sahiptir. Diğer çok oyunculu rol yapma oyunları gibi Dofus oyunu da oyuncuların oynayarak tecrübe kazanacağı türden bir oyundur. Deneyimler, canavarları yenerek ve görevleri tamamlayarak elde edilebilir. Her seviyede oyuncular avatarlarının özelliklerini ve büyülerini geliştirmek için kullanılabilecek puanlar kazanırlar. Oyuncular yeni seviyelere ilerleyerek yeni büyülere ve ekipmanlara erişebilirler. Oyuncular 100. seviyeye ulaştıklarında özel bir ‘aura’ alırlar ve maksimum seviye olan 200’de farklı bir aura kazanırlar.

Oyuncular ayrıca meslek almaya ve zindanları üstlenmek için sık sık gruplaşmaya karar verebilirler. Birçoğu, başkalarıyla daha kolay koordine etmek için loncaların bir parçası haline gelir. Oyuncular deneyim ve diğer ödüller kazanmak için görevleri tamamlarlar. Oyun gerçek zamanlı olarak gerçekleşirken, Dofus’taki savaş daha çok sıra tabanlı bir strateji oyunu gibi yapılır. Bu nedenle, bir oyuncu canavarlara saldırdığında- dövüşün gerçekleştiği bir ‘kopya haritasına’ taşınır. Bir kavga başladığında, başka hiçbir oyuncu bu kavgaya katılamaz. Oyuncular, diğer efektlerin yanı sıra, kişinin Eylem Noktalarına (AP) veya Hareket Noktalarına (MP) saldırmak, iyileşmek, parlatmak veya boşaltmak için bir dizi büyü (o karakter sınıfına özgü) kullanırlar. Savaşta yapılan tüm eylemler (hem oyuncular hem de canavarlar tarafından) bir miktar AP tüketir ve tüm hareket MP’yi tüketir. Savaşta bir karakter tüm sağlık puanlarını (HP) kaybederse, ölmüş olurlar. Dofus’taki karakterler çeşitli meslekleri öğrenebilir.

Bunada Göz At  Black Desert'ta Maceracılar Her Gün Yeni Bir Ödülün Sahibi Oluyor!

Öğe istatistiklerini artırabilecek uzmanlık adı verilen özel bir meslek türü vardır. Meslek toplamak, oyuncuların vahşi doğaya girmesini ve belirli ahşap ve çiçekler gibi doğal kaynakları toplamasını içerir. Bunlar sağlığa kavuşan ekmeklere ve benzerlerine yapılabilir. Birçoğu görev eşyası olarak ihtiyaç duyulduğundan satılabilirler. Meslekler hazırlamak, oyuncunun çok çeşitli öğeleri yapmak için toplanan kaynakları bir araya getirmesini içerir. Oyuncular her mesleğin türüne bağlı olarak o mesleğin kaynaklarını toplayarak ve / veya eşya üreterek deneyim kazanırlar. Bir oyuncunun toplama mesleği seviye kazandıkça, yeni kaynak türlerini toplayabilir ve hızlı bir şekilde kaynak elde edebilir. Bir zanaat mesleği seviyesi ortaya çıktığında, oyuncu daha güçlü öğeler yaratabilir ve daha yüksek bir başarı oranıyla oluşturabilir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL