Dünyanın En Değerli 10 Oyun Firması

Dünyanın En Değerli 10 Oyun Firması

Yazar: Emre Liste Oyun Haberleri Video

Dünyada oyunlar gün geçtikçe çoğalmaya devam ediyor. Her ne kadar oyunlar çok tanınsa da oyunun yapım firması genellikle hiç tanınmıyor. Oyuna giriş ekranında direk ESC+Enter yaptığımız için hiçbir firma logosunu görmeden direk geçiyoruz. Oyunu sadece oynayanlardansanız çoğu oyunun hangi firmaya ait olduğunu bilmezsiniz ama ciddi oyuncuysanız oyunun yapım şirketinden tut yapımda kullanılan programa kadar her şeyi araştırırsınız. Bugün ki yazımızda dünyaca ünlü, değerli ve büyük 10 oyun firmasını listeledik gelin bakalım. Aralarından kaç tanesini tanıyorsunuz?

10 – Capcom
capcom

Capcom Co. Ltd. uluslararası video oyunu üretim ve yayım şirketidir. Ana bürosu Japonya Osaka’dadır. 1979 yılında “Japan Capsule Computers” adı altında kurulmuştur. Şu anki ismi “Capsule” ve “Computer” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Çoğu Japon oyun firması gibi Atari oyunlar tüm Dünyada çok tutulmuştur.

9 – Konami
konami

Konami 21 Mart 1969’da Tokyo’da kurulan bir anonim şirketidir. Bilgisayar, oyuncak ve eğlence sektöründe başlıca şirketlerdendir. “Konami” şirketin kurucularından olan Kagemasa Kozuki, Yoshinobu Nakama, Hiro Matsuda ve Shokichi Ishihara’nın isimlerinin birleşimidir. Ayrıca “küçük dalgalar” anlamına da gelir

8 – Square Enix
square enix

Square Enix, bir Japon video oyun firmasıdır. Ana binası Tokyo’dadır. İsmini iki ayrı şirket olan Square Co. ve Enix Co. dan aldı. 1 Nisan 2003 tarihinde iki şirket birleşerek Square Enix’i oluşturdu. Square Enix şirketinin %80 hissesi eski adıyla Square şirketine aittir.

7 – Ubisoft
ubisoft

Ubisoft, Ubisoft Entertainment Fransız video oyun geliştiricisi ve yayımcısıdır. Kısmen Amerikalı Electronic Arts ile ortaktır, fakat yine de Electronic Arts firmasından bağımsız olarak çalışmaktadır. Ubisoft firması, 28 ülkede stüdyoları ile dünya çapında bir varlığa sahiptir.

6 – Sega
sega

Sega Corporation Ōta, Tokyo, Japonya merkezli bir video oyunu yazılımı ve donanımı geliştirme şirketi. Ayrıca bilgisayar ve konsol üretmektedirler. Şirket, hem oyun hem de konsol satışında başarı yakalamıştır. 2001 yılında yazılım üretimine başlamışlardır. Sega’nın merkezi Tokyo, Japonya’dadır.

Bunada Göz At  2020'de Çıkmış Metascore'u En Yüksek 5 PC Oyunu

5 – Electronic Arts
electronic arts

Electronic Arts, Amerikalı bir video ve bilgisayar oyunu üreticisi ve yayımlayıcısıdır. 2005 yılı itibarıyla alanında en büyük şirket unvanına sahiptir ve toplam geliri 2,9 milyar $’ı bulur. EA Games ismiyle de bilinir. Hisseleri NASDAQ’da EA ismiyle işlem görmektedir.

4 – Nintendo
nintendo

Nintendo, Japonya manşeili uluslararası bir elektronik şirketidir. Şirket, 23 Eylül 1889’da Japonya’da Fusajiro Yamauchi kurulduğunda Hanafuda adı verilen oyun kartları üretiyorlardı daha sonra otele kadar çeşitli iş alanlarına yöneldikten sonra video oyunu sektörüne girmişlerdir ve şu anda dünyanın en büyük oyun konsolu ve oyun geliştiricisi firmalarından biridir. Ana merkezi Kyoto’dadır. Avrupa ve dünya konsol satış listelerinde Nintendo DS çıktığından beri 1. sıradadır. Nintendo’nun Türkçe olarak kelime anlamı “şansı cennete bırak”tır. 30 Eylül 2013 itibarı ile Nintendo 660 Milyondan fazla konsol ve 4.15 milyardan fazla oyun satmıştır. 2013 verilerine göre Japonya’nın en büyük 10. oyun şirketidir. Ayrıca Japonya’daki en büyük 1647. şirkettir.

3 – Activision Blizzard
activision blizzard

Activision Blizzard Anonim Şirketi Fransa kaynaklı bir Amerikalı bilgisayar oyunu geliştiricisi ve yayımcısı, çoğunluğu Fransız Vivendi holding’e aittir. Şirket, Activision ve Vivendi Games’in birleşmesi sonucu oluşturulmuş ve bu birleşme 2 Aralık 2007‘de duyurulmuştur.

2 – Sony Computer Entertainment
sony

Sony Interactive Entertainment, video oyunu endüstrisinde çalışan, Sony’ye bağlı şirket. 16 Kasım 1993’te, PlayStation oyun konsollarını üretmek amacıyla Japonya’nın başkenti Tokyo’da kuruldu. SIE, PlayStation konsollarının üretimi, yazılım ve donanımsal ürünlerin gelişimi gibi görevleri üstlenmektedir. Şirket, ayrıca video oyunu geliştiricisi ve dağıtıcısı olup, Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Okyanusya pazarlarında birçok yan kuruluşa sahiptir. Japonya’nın en büyük 292. şirketidir. Ayrıca Japonya’daki en büyük 4. oyun şirketidir.

1 – Microsoft Studios
microsoft studios

Xbox Game StudiosXbox, Xbox 360, Xbox One, Windows, Steam, Windows Store ve Windows Phone platformları için oyun üretimi yapan Microsoft’un video oyunu prodüksiyon kanadıdır. 2002 yılında Microsoft Game Studios adıyla kurulmuş, 2011 yılında yeniden markalaşma yoluna gitmiş ve şimdiki adını almıştır. Bu departman 2002 yılından öncesinde Microsoft Game Division veya kısa haliyle Microsoft Games olarak adlandırılırdı. Microsoft Studios kendi etiketi altında birinci veya üçüncü parti geliştirme stüdyolarıyla beraber oyunlar geliştirmekte ve yayınlamaktadır. MSN Oyunlar da Studios’un bir parçası olmuştur.

Bunada Göz At  Hem Ücretsiz Hem de Düşük Sistemli PUBG : Project Thai Yayınlandı!

Daha fazla Bedava Steam Kodları ve Oyun Haberleri için kategorilere göz atabilirsiniz


Yorumlar

  • Ahmet

    Bizim gönlümüzde 1. Lokum Games :d

  • Kadir

    @ahmet +1 ama bence bunların arasına pubg nin firmasıda olmalı

  • kimse

    Outfit 7 sohbete katıldı*

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL