Dünyanın En Küçük Bilgisayarını Üreten Arma Computer İle Röportaj

Dünyanın En Küçük Bilgisayarını Üreten Arma Computer İle Röportaj

Yazar: Emre İnceleme Röportaj

Bugün dünyanın en küçük bilgisayarlarını üreten Arma Computer ile yaptığımız röportajı göreceksiniz. Boyutları küçük ama işlevleri büyük olan bu bilgisayarları merak ettik ve yetkili olan biriyle röportaj yaptık. Gelin bakalım.

Bu Bir Oyun: Öncelikle merhaba, kendinizi tanıtır mısınız?

Arma Computer: Cem Çuhadar ben Arma Computer’ın genel müdürüyüm. Arma Computer 1998 yılından beri piyasada ve piyasanın en küçük bilgisayarını üreten firma. Oyun bilgisayarları fazla işimiz olmuyordu genelde iş istasyonları, serverlar vs. fakat oyun bilgisayarları gündemde giderek artan bir trendde ilerliyor ve bizde oyun bilgisayarlarına ağırlık verelim dedik. Yaklaşık bir karış boyundan başlayan hatta biraz daha ufak bilgisayarlarımız var, taşıması, avantajı ve çantaları var. Ağırlıkları hafif değil ama seyahate gidenler, yazlığa gidenler yanlarına alabilir ve bilgisayarlarını taşımak isteyenler için çok pratik. Notebook gibi güçsüz değiller normal bir masaüstü performansı var ve zaten masaüstü parçalarından oluşuyor. Her şeyleri güç kaynaklarından ekran kartlarına, işlemcilerinden soğutmalarına kadar her şey tam bir masaüstü bilgisayar. Fakat küçük görenler bazen bunları notebook parçalarından yaptınız mı diye soruyor ondan belirtiyorum. Bildiğiniz o çok büyük oyun bilgisayarlarının performansını neredeyse bir karış boylarına kadar indiriyoruz. Çok iyi havalandırmaları var, sessiz çalışıyorlar, performansları düşmüyor. Zaten bizim web sitemizde görenler görecektir iade garantimiz var yani memnuniyet alamayan müşteriler performansından ya da herhangi bir şikayetinden bahane göstermeden iade edebiliyorlar. Servis sorunu yaşayanlara 24 saat servis süresi garantisi veriyoruz çözülmezse eğer iade ediyoruz yada değiştiriyoruz. Onun haricinde bir sürü bir sürü avantajı var web sitemizde detayları var sadece Türkiye’de değil açıkçası dünyada standart parçalarla yapılmış dünyanın en küçük bilgisayarları kendi özelliklerinde yani klaslarında RTX 2070 ekran kartı olan için diyelim Ryzen 3900X işlemci olan hacim olarak daha küçükleri yok notebook veya diğer ürünlerde oluyor ama masaüstü yok ve biz yerli üreticiyiz, 11 yıldır bu modelleri üretiyoruz ve 11 yıl içerisinde en eski ilk alan müşteriler içindeki her şeylerini komple değiştirebiliyorlar ve dolayısıyla upgrade de çok büyük avantaj var herhangi bir özel parçası yok bildiğiniz ekran kartları, ramler, güç kaynakları var ama belirli modeller sığıyor içine ama üreticiden çok çeşitli modeller var bizim haricinde de garanti süresi bittikten sonra herhangi bir parçasını kendileri de değiştirebilirler bunun dışında garanti süresi bittikten sonrada ömür boyu servis hizmeti veriyoruz ücretsiz; makineyi temizletebilirler, sistem kurdurabilirler, virüs varsa temizletebilirler herhangi bir şey olabilir ve bunların hepsi ücretsiz.
arma bilgisayar

Bunada Göz At  Kafalarına Göre İnceleme

Bu Bir Oyun: Biz Gamex‘de ilk defa karşılaştık bu bilgisayarlarla yani neredeyse bir bilgisayarın 4’te 1’i küçüklüğünde ve o bilgisayarın tüm özelliklerini aynı kasanın içine koyuyorsunuz. Kesintisiz oyun hizmeti sunuyorsunuz bunun dışında fiyat konusunda nasıl diğer bilgisayarlara göre daha mı yüksek, daha mı düşük yoksa aynı mı?

Arma Computer: Şimdi fiyatlardan başliyim normalde tabi yüksekti ama Gamex için %35 indirimli modeller var. Bu fiyatlardan sonra piyasadaki en ucuz bilgisayarlara geliyor. Bu fiyatlar stoklarda sınırlı bitecek fakat açık söylemek gerekirse fiyat performans olarak çok uygun. Dediğiniz gibi o kadar ufak ve hafif ki performanslı bilgisayardan bahsediyoruz basit bir bilgisayardan bahsetmiyoruz. Bu bilgisayardan ben mesela şahıs olarak 3-4 tanesini çantayla çok rahat bir şekilde götürebiliyorum. Hem hacim olarak hemde ağırlık olarak gayet mantıklılar dediğim gibi performanslarına göre şaşırtıcı durumdalar hacimlerinin küçük olması insanlara soru işareti bırakıyor; acaba bunlar soğutma sorunu yaşıyor olabilir mi? Fuarda bir sürü makine getirdik hepsi bir kere bile takılmadan tüm gün çalışıyor. Bizim firmamızın asıl uzmanlık alanı render makineleri ve iş istasyonları yapmak onlarda oyunculardan çok daha ağır iş yapıyorlar. 6 ay boyunca makineleri reset etmeden %100 işlemci yükü kullanıyorlar. Hiçbir oyuncu 10 saatten fazla oynamaz o yüzden bizim makinelerimiz sağlıklı diye iddia eden ya da çok iyi olduğunu iddia eden makinelerden çok çok daha iyi. Şunu da belirteyim hacminin küçük olması eğer doğru komponentler kullanıldıysa daha verimli çalıştırıyor. Örnek vericem 500 cm3 bir kasanız var ve içine dizaynınızı yaptınız diyelim ki saniyede 30 cm3 havalandırma yaptınız ve kasa küçülürse siz havalandırmayı aynı tutabilirseniz çok daha iyi olur çünkü küçülmesi havalandırmayı zorlaştırmaz kolaylaştırır. Bundan dolayı küçülmesi doğru dizaynla avantaj sağlar dezavantaj sağlamaz ama insanlar zannediyor ki kasa büyüyünce kasa daha iyi soğur ama yanlış biliyorlar biz daha iyi soğutmak için kasayı küçültüyoruz. Zaten aylarca yıllarca sürüyor bu tasarımları yapmak ve tasarımlar yenilecek. Dünyadan bile hayranlıkla bize ulaşan çok üst düzey CEO’lardan bile alanlar oldu ve hatta dediler “Biz dünyada böylesini görmedik” açık söylemek gerekirse bizde bundan gurur duyuyoruz ama fiyatlar geçici süreliğine bu kadar ucuz belki 1 ay belki 2 ay kadar uzayabilir. Alıp kullanıp, beğenmeyip iade edebilirler hiç sorun değil biz bu konuda iddialıyız.

Bunada Göz At  Steelseries Arctis 3 2019 Edition İncelemesi

Bu Bir Oyun: Şu an önümüzde bir bilgisayar var bunun tam özellikleri nelerdir acaba?

Arma Computer: RTX 2070 Ekran kartı ve AMD Ryzen 3900X işlemci ya da Intel tarafında i7-9900K olabiliyor. 64 GB’a kadar Ram seçenekleri var M.2 SATA’lar 500’lükden 1 TB’a kadar sitemizde zaten hepsi liste olarak çıkıyor. Wireless, Bluetooth bazılarında çift bazılarında tek ethernet var. Fiyatlar modellere göre değişebiliyor ben şuan üst seviyelerde bir bilgisayarı söyledim ve ekstra fiyatla baskı yapabiliyoruz. En yüksek kompinasyon RTX 2070 ekran kartıyla birlikte AMD Ryzen 3900X veya i7-9900K işlemci kullanılıyor ve tahmin edebiliyorsunuz böyle bir sistemde nasıl oyunlar oynanacağını. Bu arada bu sistemler mobil versiyon değil yani biliyorsunuzdur mobil versiyonları daha kısık oluyor. Şöyle bir şey söyleyeyim benim bir notebookum vardı ve i7 işlemci vardı ama bizim masaüstünde kullandığımız i3 işlemciler onu geçiyordu çünkü masaüstü ile notebook arasındaki işlemci farkı aynı değil. Tabi insanlar notebookta o tuzağa çok düşüyorlar. Notebook şartlarında her şey kısık zaten onun için notebooklarla karşılaştırırsanız bu bilgisayarları uçak gibi çalışır diğer masaüstü bilgisayarlara göre en iyileriyle yarışır. Performans zaten bizim sitemizde anlatımı var bizde devamlı maksimum hızda çalışır arada bir hızlanmaz.

Bu Bir Oyun: Türkiye’de biz ilk defa karşılaşıyoruz ve şuan önümüzde neredeyse RTX 2070 ekran kartı boyutunda bir bilgisayar var.

Arma Computer: Tabi zaten biz tasarımlarımızı yaparken anakart, ekran kartı vs. önce uzayda montaj yapıyoruz ve daha sonra o malzemeleri koyabileceğimiz en küçük tasarımı daha sonra üretiyoruz dolayısıyla verimlilik %100’e ulaşıyor yani gereksiz hiç bir bölümümüz yok. Bizim makinelerimiz hep böyledir RTX 2080 olan bir bilgisayarımızda var ve neredeyse RTX 2080 boyutunda ve küçük olmasından dolayı her türlü aşamada size avantaj sağlıyor taşımasında, soğutmasında vs. Şimdi dünyanın en iyi oyuncu notebookunu da alsanız bir süre sonra diğer nesil bir işlemciyi, ekran kartını vs. takamazsınız, ekranını bile söküp çıkartamazsınız yani hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Bizim bilgisayarlarımızda en yüksek seviyeye kadar upgrade edebilirsiniz bu gibi imkanları biz sunuyoruz ve aklıma gelmişken söyleyeyim bu yıl yetişebilirse taşınabilir oyuncu monitörleri olacak ve onlarla da eşleştireceğiz. Adaptörsüz taşınabilir monitör yapacağız ve kolayca eşleştirip kullanabileceksiniz. İstediğiniz yere rahatlıkla götürüp getirebilirsiniz. Hem taşınabilir hemde canavar bir bilgisayara sahip olacaksınız.

Bunada Göz At  Samsung Galaxy A8 2018 Uzun Kullanım Testi

Bu Bir Oyun: Bende tam monitörlerle alakalı soru soracaktım şimdi notebooklarda bir artı olarak monitörleri var ama şimdi zaten o soruyu da cevapladınız.

Arma Computer: O konuyla alakalı da bir şey söyleyeyim, son zamanlarda bir trend var notebook almakla alakalı biz bir analiz, anket yaptırdık ve tespitlerimiz sonucunda notebook kullananların %85’i ekstradan ikinci bir monitör, klavye veya mouse alıyorlar ve masaüstü bilgisayarı gibi kullanıyorlar yani notebook hiç oradan ayrılmıyor öyle duruyor. Şimdi böyle yapmanın hiçbir avantajı yok her konuda eksi oluyor. Yani notebook alıcılarının ne yazık ki çok büyük bir kısmı böyle bir tuzağa düşüyor ve taşımıyorlar aynı masaüstü gibi duruyor. Çok komik bir durum oluşuyor ve yeterli performans alamıyorlar.

Bu Bir Oyun: Notebooklar genelde iş için kullanılıyor oyun için fazla kullanılmıyor ve kullanılması bana da saçma geliyor.

Arma Computer: Bugüne kadar otobüste oynayanda görmedim, vapurda oynayanda görmedim yani bana kalırsa notebook bana saçma geliyor ve böyle bir tutmuş trend var taşınabilir olduğu için almak istiyorsanız bizim bilgisayarlarımız daha iyi taşınabilir, upgrade edilebilir, sessiz, performans açısından çok iyi ama zaten notebook alan oyuncular varsa neredeyse hiç taşımıyor ve masada masaüstü gibi duruyor. Fuar boyunca ve fuardan sonra kısa süreliğine indirimlerimiz devam edecek dediğimiz gibi her türlü garantimiz var, servis konusunda çok iyiyiz, direkt iade alıyoruz ama maalesef bir süre sonra bu fiyatlar bitecek tekrar normal haline dönecek şimdilik Gamex için yaklaşık %35’e kadar indirim uyguladık.
arma computer gamex

Bu Bir Oyun: Soracak sorularımız bu kadar zaten biz sormadan da bütün soruları cevapladınız. Geldiğiniz ve röportajımıza katıldığınız için teşekkür ederim.

Arma Computer: Ben teşekkür ederim.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL