Escape From Tarkov (Yetenekler)

Escape From Tarkov (Yetenekler)

Yazar: Emre Escape From Tarkov

Escape From Tarkov oyunu Ağustos 2016 yılında kurulan bir oyundur. Kapalı beta olarak start veren bu oyun kısa bir zaman içerisinde ismini duyurmuş favori oyunlardan biri oldu. Ruslar tarafından Battlestate Games stüdyosu tasarımlı oyun Twitch’in en popüler oyunu oldu. Escape From Tarkov oyununun amacı çok sayıda harita üzerinde gerek rakip oyuncular gerekse oyunun ürettiği yapay zekalı karakterler ile savaşıldığı bir oyun. Bu savaş esnasında olabildiğince çok silah, mermi ve teçhizat toplamak yapılması gerekenlerin önde gelen şartlarından. Harita üzerinde ölmeden çıkış olarak belirtilen yerlere ulaşmakla birlikte oyunun akışı değişmekte.

Escape From Tarkov (Yetenekler) oyun içerisinde yer alan iki bölümdür. Bunlardan bir tanesi yetenek tablosuyken diğeri ise uzmanlaşma tablosu olarak karşımıza çıkar. Oyun içerisinde elde ettiğimiz başarılar ya da gerçekleştirmiş olduğumuz her eylem bu tabloları etkilemekte. Küçük bir örnek ile bahsedecek olursak oyun içerisinde ne kadar ağır yük taşırsak o kadar çok güç artışı oluşur. Aynı zamanda ne kadar çok koşulursa kondisyon yeteneğimiz o kadar çok gelişmiş olur. Oyun içerisinde kullanılacak yeteneklerin puanları arttıkça kullanım oranınızda artar.

Escape From Tarkov (Yetenekler) Kaçıncı Seviyede Değişir?

Escape From Tarkov oyunu gelişime açık bir oyundur. Her yükselen seviye ile birlikte farklı gelişmeler oluşmakta. Yapılan görevler sonrası oyun içi envanterde bulunan silah ve mermilerin özellikleri artmakta oyunda ki çantada yerler artmaktadır. Ancak oyun içerisinde ölüm sonrasında toplamış olduğumuz tüm teçhizat kaybolduğu için ölmemek adına yaşanan gerginliğin üst seviyelerde olması kaçınılmaz bir hal alıyor.

Escape From Tarkov (Yetenekler) kaçıncı seviyede değişiyor? Sorusu tüm EFT oyuncularının merak ettiği sorulardan. 51. seviye oyun içerisinde ELİT karaktere ulaşmayı simgelemekte 51.seviyeye ulaşıldığında ekstra özellikler kazanılıyor ve bu kazanılan özellikler yeteneklerde ek olarak değişimler gösteriyor. Uzmanlık seviyelerinde ise birim level 1, level 2, level 3 gibi gözlemlenmekte. Bu da kullanılan silahları ne kadar çok kullanırsak o kadar çok level alınmış ve o silah üzerinde uzmanlığımız artmış oluyor.

Escape From Tarkov (Yetenekler) Nasıl Seviye Yükseltilir?

Escape From Tarkov (Yetenekler) Nasıl seviye yükseltilir? Bilmeyen oyuncular için kısaca şöyle anlatabiliriz. EFT oyun içerisinde ilk başlangıç için bir güçlendirme sağlamakta bu da baskınlarda yeni oyunculara son derece faydalı bir etken olmaktadır. Bu verilen özellik sayesinde oyunda ki acemiliğin giderilmesi adına daha uzun süre oyun içerisinde kalmaya yarıyor. Bu sayede seviye yükseltmek hızlanıyor. Oyun içerisinde harcanan zaman ile birlikte seviye arttıkça oyunun sağladığı bu özellik düşerek kayboluyor ve sonrası tamamen oyunculuk ile alakalı bölüme geçiyor.

Oyun içinde sürekli bir yetenek üzerine oynar ve gelişim orantısız ilerlediğinde oyun tarafından o yeteneğin gelişmesi yavaşlatılıyor ve daha az gelişim gösteriyor. Yetenek seviyesini arttırmanın bir diğer ince detayı ise bir baskında tecrübe puanımızın normalleşmesi sonrası başka bir baskın oyununa geçerek artış kaydedebiliriz yani standartlaşmış oyun dışında ileriye dönük gelişim puanı almak için farklı oyunlara da giriş yapmamız gerekmekte. Eğer Escape From Tarkov (Yetenekler) nasıl seviye yükseltebilirim diye merak ediyorsanız bu yöntemi mutlaka denemelisiniz. Oyunda geliştiğinizi görmek sizi daha da motive edecek ve daha ileriye yönelik adımlar atacaksınız gelişen seviyeniz ile birlikte daha büyük keyif alacaksınız. Yetenekler kendi aralarında sınıflandırılmakta bu nedenle Fiziksel, Savaş, Zihinsel, Özel skiller ve Zihinsel olarak sınıflandırılmakta. Eğer gerçek bir gelişim isteniyorsa eşit olarak tüm bu sınıflandırılmalara dikkat edilmeli ve eşit geliştirilmelidir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL