Fortnite FPS Arttırma

Fortnite FPS Arttırma

Yazar: Emre Fortnite

Eğer gerçek bir rekabetçiyseniz, FPS arttırma konusundaki takıntılarınız hak verilir bir takıntıdır. Çünkü FPS ne kadar hızlı olursa, oyundaki başarı şansınız da o kadar yüksek olacaktır. Son zamanlarda üretilen ekran kartları, oyun grafikleri ve oyun monitörlerinde sıkça duyduğumuz şeylerin en başında FPS gelir. Bilmeyenler için FPS nedir kısaca anlatalım.

Ekranda gördüğünüz tüm grafikler (video, oyun akışı vs), karelerin birleşiminden meydana gelir. FPS ise bu kare hızlarıdır. Yani örneğin 60 FPS, saniye başına ekrana düşen kare hızıdır. Bu durumda FPS ne kadar hızlı olursa, aldığınız oyun kalitesi de o kadar iyi olacaktır. Bu yüzden Fornited’da FPS’nizi nasıl arttırırsınız kapsamlı ve geniş bir yazı hazırladık. Size yararlı olacağını düşündüğümüz bazı Fortnite FPS arttırma yöntemleri arasında, dünyanın en iyi oyuncularının sırları da mevcut. Size 600 FPS’e ulaşacağınızın sözünü vermiyoruz ancak, belirli koşullardaki en iyi rakamları göreceğiniz kesin.

Şimdi başlayalım.

Fortnite Video Ayarlarınızı Yapın

Fortnite en iyi FPS’e ulaşmak için her şeyi en doğru şekilde yapmanız gerekir. Buna video ayarlarınız da dahil. Basit ayarlarla başlayalım. Oyunu başlatın ve ayarlar kısmını açın. Buradan video ayarlarına gelin ve ekran ayarlarını şu şekilde değiştirin.

 • Pencere Modu: Tam Ekran: Her zaman tam ekran oynamak, en iyi FPS’i almanızı sağlayacaktır. Windows Mode kısmından ayarı tam ekran yapın ve masaüstü sekmelerinin FPS düşmesine sebep olmasının önüne geçin.
 • Çözünürlük: 1920 x 1080 (16: 9)– Çoğu monitör 1920 x 1080’dir ve bu, Fortnite’ın en için en iyi çözünürlüktür. Daha fazla FPS elde etmek için 1600 x 900 gibi daha düşük bir çözünürlük kullanabilirsiniz, ancak oyunun görünüm kalitesi de bozulacaktır.
 • Kare Hızı Sınırı: MONİTÖR HZ’si: Kullandığınız monitörünün HZ hızı kaçsa, kare hızı sınırını da o şekilde ayarlayın. Sınırsız kullanımda FPS düşebilir.

Şimdi grafik ayarlarınıza geçelim.

Çoğu zaman grafik ayarları FPS üzerinde büyük bir etki yaratmaz. Ancak konstant ve parlaklık en iyi seviyede olmalı ki en iyi görüntü kalitesini yakalayın. FPS için önemli olan grafik kalitesi ayarlarıdır.

Otomatik olarak ayarlanan kalite seçenekleri, grafik kalitenize göre değil, bilgisayarınızın donanımına göre yapılır ve her zaman en iyi FPS sonucunu vermez. Başka bir deyişle, otomatik olarak ayarlanan kalite seçeneği, Fortnite’ın en iyi göründüğü grafik kalitesi ayarlarını kullanacak, ancak performansınızı ve FPS’nizi olumsuz yönde etkileyecektir.

 • 3B Çözünürlük: % 100– Bu, oyun içinde gösterilen çözünürlük nesnelerini belirler. Her şey en iyi% 100’de görünür, ancak istediğiniz FPS’ye ulaşamazsanız bunu düşürebilirsiniz
 • Görüş Mesafesi: Epic– Daha yakın görüş mesafeleri, daha yavaş bir cihazda performansı artırabilir, ancak daha uzak görüş mesafesi bir avantaj olabilir. Epic ve Near arasındaki FPS farkı minimum düzeydedir
 • Gölgeler: Kapalı– Gölgeler önemli bir GPU kaynağıdır ve bu ayarı kapatmak en büyük FPS artışına neden olur, bu yüzden kapatın. Bu aynı zamanda oyunun nasıl göründüğü üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak ve aksi takdirde gölgeli alanlarda düşmanları daha net görmenize yardımcı olabilir.
 • Kenar Yumuşatma: Kapalı– Kenar Yumuşatma, 3B nesnelerdeki kenarları yumuşatır, böylece daha pürüzsüz ve daha az pikselli görünürler. Off ve Epic arasındaki farkı söylemek gerçekten zor, bu yüzden ekstra FPS desteği için kapatın.
 • Dokular: Düşürün– Daha yüksek doku ayarları, düz nesnelere daha ayrıntılı bir görünüm kazandırır, ancak Fortnite’deki karikatür tarzı grafikler nedeniyle Low ve Epic arasındaki farkı söylemek zor. Ekstra FPS için yine en düşük seviyeye ayarlayın
 • Efektler: Düşürün Daha yüksek efekt ayarları, Fortnite’daki belirli nesnelere ve etkileşimlere ayrıntılar ekler, ancak güzel şeyler umurumuzda değil, bu yüzden en iyi performans için kapatın
Bunada Göz At  Fortnite Yeni Sezon Teması Onaylanmış Olabilir

Artık en iyi ve en rekabetçi Fortnite oyuncularının kullandığı en uygun ayarlara göre yapılandırılmış grafik kalitenize sahip olduğunuza göre, gelişmiş grafik ayarlarına geçme zamanı .

 • Vsync: Kapalı– Vsync, her zaman tam bir çerçeve oluşturup sunarak ekran dalgalanmasını ortadan kaldırır. Ancak Vsync’i kapatmak size daha yüksek kareler ve daha iyi giriş tepkisi sağlayabilir, bu yüzden kapatmanız tavsiye edilir.
 • Hareket Bulanıklığı: Kapalı– Hareket bulanıklığının FPS’niz üzerinde bir etkisi yoktur, ancak bazı insanlar hareket bulanıklığına karşı çok hassastır ve mide bulantısına neden olabilir. Bu yüzden kapatabilirsiniz.
 • FPS Göster: Açık– Saniyedeki karelerinizi göstermek için bunu zaten etkinleştirmiş olmanız gerekir ve bu, yaptığınız değişikliklerin etkisini ölçmenize yardımcı olacaktır.
 • DirectX Sürümü: DirectX 11– DirectX 11 varsayılan ayardır ve daha kapsamlı bir şekilde test edilmiştir ve genellikle daha iyi performans gösterir.
 • Çok İş Parçacıklı Görüntülemeye İzin Ver : Açık– Çok iş parçacıklı işleme bölmeleri birden çok iş parçacığı arasında çalışır ve çok çekirdekli işlemcilerde performansı önemli ölçüde artırabilir. Donanımınız eskiyse, FPS düşmesine sebep olabilir. Bu yüzden 1050 Ti’dan daha düşük ekran kartlı PC’ler için önerilmez.
 • GPU Kilitlenme Hata Ayıklamasını Kullan: Kapalı– Fortnite oynarken çökmeler yaşarsanız, geliştiricilerin probleminizin temel nedenini bulmalarına yardımcı olmak için bunu etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bunu etkinleştirmenin bir performans maliyeti vardır, bu yüzden onu kaldırırız

Kayıt Tekrarlarını Kapat

Kayıt tekrarlarını kapatmak, Fortnite FPS’i arttırmak için yapılan yaygın bir tekniktir. Bu aynı zamanda bilgisayarınızın performansını da olumsuz etkileyebilir ve sabit diskinizde fazladan yer kaplar. Eğer kayıt tekrarlarını kapatmayı bilmiyorsanız, aşağıda ayrıntılı olarak anlatacağız:

 • Fortnite Ayarlar kısmına gelin ve dişli sekmesine tıklayın.
 • Oyun ayarları için tekrar dişli sekmesine tıklayın.
 • Alta gelin ve Tekrarlar bölümünde yer alan butonu kapalı konuma getirin.

Eğer bir içerik yaratıcısıysanız, kaydınızı bu şekil yapmak yerine OBS gibi programları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Fortnite Oyununu Güncelleyin

Eğer oyunun son sürümünü oynamıyorsanız, FPS kaybı yaşayabilirsiniz. Oyundaki takılma ve donma gibi sorunları çözmek için çok sık güncelleme gelebilir. Güncelleme yapmanız ayarların güncellenmiş olduğu anlamına gelmeyeceği için şu adımları takip edin:

 • Epic Game uygulamasını açın
 • Kitaplık sekmesine gelin
 • Fortnite oyununa tıklayın ve sol köşedeki üç noktaya yıklayın
 • Seçenekler listesinden Doğrula’yı seçin.

FPS’yi artırmak için çözünürlüğünüzü azaltın

Ekran ayarlarını optimize ettikten sonra yüksek bir FPS artışı almanız gerekir. Ancak hala istediğiniz kadar etkileşim alamadıysanız, çözünürlüğü azaltın. Varsayılan çözünürlük 1920 x 1080’dir ve bu piksel sayısını ifade eder. X, yatay, Y dikey eksendir.  Çözünürlüğünüzü düşürdüğünüzde piksel sayısını azaltırsınız ve bu, donanımınızın iş yükünü azaltır, böylece daha fazla FPS kazanabilirsiniz.

Bunada Göz At  Fortnite Destekleyen Telefonlar

Eğer düşük kalitede donanıma sahipseniz, pikseli ne kadar azaltırsanız, FPS o kadar artar.

Örneğin, çözünürlüğünüzü 1920 × 1080’den 1440 × 1080’e değiştirmek piksel sayısısı% 25 azaltır. Böylece, FPS’nizin yaklaşık% 20 artmasını bekleyebilirsiniz.

Deneyebileceğiniz bazı çözümler şunlardır:

 • 1656 × 1080
 • 1440 × 1080
 • 1280 × 960
 • 1024 × 768
 • 800 × 600

Geri Yükleme Noktası Oluşturun

Bilgisayarınızda herhangi bir önemli değişiklik yapmadan önce bir geri yükleme noktası oluşturmak her zaman iyi bir fikirdir, böylece herhangi bir sorun olması durumunda herhangi bir değişikliği kolayca geri döndürebilirsiniz.

Windows 10’un en son sürümüne güncelleyin

Windows işletim sistemi kullanıyor ve bilgisayarınıza otomatik güncelleme yapmıyorsanız, şimdi güncelleme yapmanın tam zamanı. O halde daha fazla vakit kaybetmeyin ve FPS yükseltmek için Win güncellemesi yapın. Nasıl yapılır bilmiyorsanız:

 • Başlat düğmesine tıklayın
 • Ayarlar seçeneğine gelin
 • Güncelleme ve Güvenlik’e tıklayın.
 • Ardından Windows Güncelle seçeneğine gelin.

Grafik Kartı Sürücülerinizi Güncelleyin

Eğer iyi bir oyunduysanız ekran kartınızı sürekli güncel tutuyor olabilirsiniz ancak gene de gözden kaçma ihtimaline karşı güncelleme yapın. Eski grafik kartı kullanıyorsanız, FPS’nize zarar verebilir. Güncelleme yapmak için hangi ekran kartını kullandığınızı bilmelisiniz. Bunun için Windows Aygıt Yönetici’sine girebilir ya da Başlat, Çalıştır, “dxdiag” Enter yaparak da DirectX Tanı Aracı’nı açabilirsiniz.

NVIDIA kontrol paneli ayarlarınızı yapın

Çoğu Fortnite oyuncusu gibi bir NVIDIA grafik kartınız varsa, performansı artırmak ve Fortnite’da daha fazla FPS elde etmek için yapabileceğiniz bir dizi optimizasyon vardır.

Bu değişiklikleri NVIDIA Kontrol Panelinden yapabilirsiniz .
NVIDIA, Fortnite için en popüler grafik kartıdır (GPU).

 1. Masaüstünüze sağ tıklayıp seçerek NVIDIA Kontrol Paneline gidin
 2. 3D Ayarları sekmesinin altında Önizleme ile görüntü ayarlarını belirle’yi seçin
 3. Tercihimi Kullan’ı tıklayın: Performans
 4. Çubuğu tamamen sola, Performansa doğru kaydırın

Malwarebytes Adwcleaner’ı İndirin

Malwarebytes Adwcleaner, FPS arttırmak için kullanılan popüler ve güvenilir programlardan biridir. Bu bir optimizasyon uygulamasıdır. Tek yapmanız gereken ücretsiz uygulamayı internetten bilgisayarınıza indirmek ve çalıştırmak olacaktır.

Fortnite’ı Yüksek Önceliğe Ayarlayın

Görev Yöneticisi’nde istediğiniz uygulama için öncelik belirleyebilirsiniz. Varsayılan olarak Fortine’ı ayarlarsanız, bilgisayarınızın Fortnite oyununu daha yüksek performansla çalıştırmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede en iyi FPS’i almaya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Bunu nasıl yapacağınız bilmiyorsanız:

 1. Ctrl + Shift + Esc kısayolunu kullanarak veya Windows arama çubuğunda arayarak görev yöneticisini açın
 2. Ayrıntılar sekmesini seçin
 3. Ad sütununda FortniteClient-Win64-Shipping.exe’yi arayın
 4. Sağ tıklayın ve ardından Öncelik belirle’yi tıklayın ve Yüksek olarak ayarlayın

Güç Seçeneklerinizi Yüksek Performansa Değiştirin

Bilgisayarınızın dengeli veya güç tasarrufu modunda olması, tam performansta çalışmasını engeller. En yüksek performansta oynamak, FPS’nizi yükseltecektir. Peki bunu nasıl yapacağınızı biliyor musunuz? Kısaca anlatalım:

 1. Windows arama çubuğunu kullanarak veya Denetim Masası> Donanım ve Ses> Güç Seçenekleri’ne giderek güç ve uyku ayarlarınıza
 2. Sağ üstteki ilgili ayarlardan ek güç ayarlarını seçin
 3. Yüksek performans seçeneğini görmüyorsanız, ek planları göstermek için tıklamanız gerekebilir
 4. Yüksek performans için kutuyu işaretleyin

Maksimum İşlemci Durumunuzu % 100 Olarak Ayarlayın

Çoğu oyuncunun atladığı konulardan biri de maksimum işlemci durumudur. Bu, FPS’nizi %200 oranında arttırmanıza yardımcı olacaktır. Eğer bilgisaynızın maksimum işlemci durumu düşük duruma ayarlandıysa, yükseltin.

Bunada Göz At  Fortnite Sistem Gereksinimleri

Maksimum işlemci durumunuzu% 100’e nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Denetim Masası> Donanım ve Ses> Güç Seçenekleri> Düzen Planı Ayarları’na gidin
 2. Gelişmiş güç ayarlarını değiştir’i seçin
 3. İşlemci güç yönetimini bulmak için aşağı kaydırın ve listeyi genişletmek için artı (+) işaretine tıklayın
 4. Şimdi Maksimum işlemci durumunun yanındaki artı (+) işaretine tıklayın
 5. Ayarı % 100 olarak ayarlayın

Fortnite’ı bir SSD’ye yükleyin

SSD sürücüler, şu an piyasadaki en hızlı depolama aygıtlarıdır. Dolayısıyla hızlı bir oyun kalitesi için yapmanız gereken HDD yerine SSD kullanmak olacaktır.
SSD’ler (Katı Hal Sürücüler), PC teknolojisindeki en büyük gelişmelerden biridir. Bu sayede 20 kat kadar daha hızlı bir oyun oynayabilir ve daha yüksek bir FPS alabilirsiniz. Bu aynı zamanda takılma sorununu da ortadan kaldırıacaktır.

Bilgisayarınızda hem HDD hem de SSD takılı olabilir veya ne tür sürücünüz olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Bunun için sürücüleri birleştirin ve optimize edin.

Monitörünüzü Grafik Kartınıza Takın

İnsanların bilgisayarları söz konusu olduğunda yaptıkları en yaygın hatalardan birini bilmek ister misiniz? Monitörlerini ana karta takıyorlar, grafik kartına değil. Monitörünüzü ana kartınıza taktığınızda, yalnızca CPU’nuzun entegre grafiklerini kullanabilirsiniz. CPU’nuzun entegre grafikleri, grafik kartınızdan çok daha zayıftır, bu nedenle düşük FPS’ye neden olabilir. Böylece monitörünüzü grafik kartınıza taktığınızda, grafik kartınızın ekstra gücünü kullanabilir ve daha yüksek FPS’nin keyfini çıkarabilirsiniz.

Arka Plan Programlarını Kapatın

Görev yöneticisinden, arka planda hangi uygulamaları çalıştırdığınızı görebilirsiniz. Ayrıca, özellikle büyük olan ve çok fazla kaynağınızı kaplayan herhangi bir uygulama veya program olup olmadığını da görebilirsiniz. Bunları kapattığınızda, bilgisayarınız daha fazla kaynağını Fortnite çalıştırmaya odaklayabilir, böylece daha yüksek FPS deneyimi yaşayabilirsiniz.

GPU ve CPU’nuzda Hız Aşırtma Yapın

Hız aşırtma, donanımınızın saat hızını üreticinin amaçladığının ötesinde manuel olarak artırmanızdır. Hız aşırtma, ne yaptığınızı tam olarak bilmediğiniz sürece tavsiye edeceğim bir şey değil çünkü hız aşırtma tehlikeli olabilir ve bileşenlerinizi kırma riskiniz vardır. Hız aşırtma yapmak, donanımınızı yükseltmenin ucuz bir yoludur. Bu biraz karmaşık bir Intel teknolojisidir ve tam olarak ne yaptığınızı bilmiyorsanız tavsiye edilmez. Kapsamlı bir yardım almak için Intel’in kendi sitesini ziyaret edebilir ve hız aşırtma nasıl yapılır konusunda yardım alabilirsiniz.

Donanımınızı yükseltin

Yukarıdaki her şeyi yaptınız ancak hala istediğiniz FPS’i alamadınız mı? O zaman PC’nizin bazı bileşenlerini yükseltme zamanınız gelebilir.

Genellikle, grafik kartınız (GPU) yükseltilecek ilk şeydir çünkü Fortnite oynarken FPS’niz üzerinde en büyük etkiye sahip olacaktır.

Tabii ki, Fortnite çok yoğun bir oyundur. Dolayısıyla, eski bir CPU kullanıyorsanız, daha yüksek bir çekirdek ve iş parçacığı sayısına sahip daha iyi bir CPU’ya yükseltmek de performansı artıracaktır.

Sonuç

Yukarıda yer alan tüm seçenekleri denediniz mi? O halde yüksek ihtimalle çok daha harika bir oyun deneyimi almaya başlamış olmanız gerekir. Bu bir oyun ailesi olarak sizlere kapsamlı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Oyun deneyiminiz ve aldığınız geri dönüşleri yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL