Hearthstone’nun Başarılı İsimlerinden Jaina ile Röportaj

Hearthstone’nun Başarılı İsimlerinden Jaina ile Röportaj

Yazar: Emre e-Spor Röportaj

Ülkemizin son zamanlarda dikkat çeken oyuncularından Orhun “Jaina” Demir ile siz değerli okuyucularımız için bir röportaj gerçekleştirdik.hearthstone

Bu Bir Oyun : Merhabalar Orhun , öncelikle röportajımızı kabul ettiğin için Bu Bir Oyun ekibi olarak teşekkür ederiz.Bilmeyenler için kendinden biraz bahseder misin Orhun ? Kimdir son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz Jaina ?

Jaina : 1998 yılı İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisiyim. Aynı zamanda yarı profesyonel olarak Hearthstone oynuyorum. Oyun oynamayı oldum olası sevdim fakat Hearthstone competitive olarak oynadığım ilk oyun. ‘Jaina’ nicki Warcraft evrenindeki en sevdiğim karakter olan ‘Jaina Proudmoore‘ dan gelmekte.

orhun demir

Bu Bir Oyun : Ülkemizde maalesef pek yaygın olmayan fakat Avrupa ve başka bölgelerde Blizzard ‘ın ünlü kart oyunu hearthstone ile profesyonel bir kariyer yolculuğundasın. Bize bu oyuna başlama serüvenini anlatır mısın ?

Jaina : Lise 3’te henüz kart oyunları ile hiç alakam yokken sınıf arkadaşlarımdan görerek başlamıştım. 2 yıl casual oynadıktan sonra turnuvalarda şansımı denemeye başladım ve küçük turnuvalarda başarı gösterdikten sonra daha büyük turnuvalarda oynamaya karar verdim. Son 2 ay içerisinde biri 31 Ocak’ta Texas’ta, diğeri ise 20 Mart’ta Endonezya’da gerçekleşecek 250.000$ ödül havuzlu iki turnuvaya katılmaya hak kazandım.

Bu Bir Oyun : Hearthstone ‘a espor penceresinden bakıp hem küresel anlamda hem de ülkemiz açısından değerlendirirsek nasıl sonuçlanır ?

Jaina : Hearthstone esporu yurtdışında çok popüler fakat maalesef ülkemizde değil. Bunun sebepleri arasında turnuva oynayan oyuncu sayısının az olması, Hearthstone esporuna gereken önem verilmemesi ve ülkemizden yurtdışına gitmenin zor ve maliyetli olmasını gösterebiliriz.

Bu Bir Oyun : Hearthstone içerisinde birden fazla turnuva da mücadele ettin. Bu turnuvalar arasında seni en çok heyecanlandıranlar hangileriydi ?

Jaina : Her turnuva farklı bir heyecan ama tabii ki Texas elemelerinde 5. top 8’imi yaparak gitmeye hak kazandığım ve Endonezya elemesini kazandığım turnuvalar en çok heyecanlandığım turnuvalardı.

Bunada Göz At  FPS Esporunun en deneyimli isimlerinden Pyraana ile Röportaj : "TacticForce'da Zirveye oynamaya kararlıyım."

Bu Bir Oyun : Hearthstone bireysel bir oyun olsa da belli başlı espor kulüpleri bünyelerinde hearthstone oyuncusu bulunduruyor. Bu kulüplerden Beşiktaş‘ın ve geçmişte Royal Bandits ( Royal Youth) ‘in Hearthstone oyuncusu barındırdığını biliyoruz. Peki başka hangi kulüpler bu oyun içerisinde mücadele veriyor ?

Jaina : Yurt dışında G2, SKT, C9 gibi köklü bir çok takım Hearthstone dalında mücadele veriyor. Ülkemizde ise profesyonel oyuncu barındıran Beşiktaş ve Royal Youth dışında bu dalda mücadele
etmek isteyen yarı profesyonel takımların başarıdan sonra maddi destekte bulunma politikasını yanlış buluyorum. Zaten maddiyat olmadan turnuvalara gitmek bile mümkün değil.

Bu Bir Oyun : Siz hangi kulüpler içerisinde bulundunuz ? O kulüplerin Hearthstone ‘a bakış açışı nasıldı ?

Jaina : Ben sadece competitive olarak oynamaya başladığım ilk senemde ‘Revenge Wish’ adlı yarı profesyonel bir takımda oynamıştım. Kulüpteki  insanlar bu oyuna değer veren ve potansiyeli olduğunu düşünen kişilerdi. Beni de her zaman desteklediler. Turnuva oynamaya devam etmemde ve sektörü tanımamda onların çok etkisi oldu.

Bu Bir Oyun : Espor sektörü içerisinde bulunduğunuzu aileniz biliyor mu ? Ailenizin bakış açısı sektöre karşı nasıl ?

Jaina : Tabii ki ailemin oynadığım oyundan ve kazandığım turnuvalardan haberi var. Turnuvalardan para kazanmam ve farklı ülkeler gezecek olmam onları sevindiriyor. Zaten aile desteği olmadan bu işe devam etmenin pek mümkün olduğunu düşünmüyorum. Fakat onların düşüncesi benim bu işe yarı profesyonel olarak devam etmem ve okulumu bitirip iş sahibi olmam yönünde.

jaina

Bu Bir Oyun : Hearthstone’nun ilerleyen süreçlerde espor tarafında daha çok gelişeceğini düşünüyor musun ?

Jaina : Hearthstone esporu oturmuş bir oyun. Belli bir çizgide devam etmekte ve zaten yurt dışında turnuvalara ilgi çok yoğun. Bu yüzden daha fazla gelişeceğini düşünmüyorum fakat başarı elde eden oyuncu sayısı artar ve takımlar da ilgi gösterirse en azından ülkemizde gelişme şansı var.

Bunada Göz At  Dünyanın En Küçük Bilgisayarını Üreten Arma Computer İle Röportaj

Bu Bir Oyun : Kariyerinde olmak istediğin nokta neresi ? Bizler bir gün Jaina ismini dünya çapında duyabilecek miyiz ?

Jaina : Bu oyunda en üst noktayı hedefliyorum. Bu seviyede oynayan oyuncular arasında pek fark yok ve herkesin kazanma şansı var. Önümüzdeki Texas, Endonezya ve İsveç’teki turnuvalarda
en çok para kazanan 3 oyuncu Hearthstone Grandmasters Ligi‘ne katılmaya hak kazanacak. Hedefim bu lige katılmaya hak kazanan ilk Türk oyuncu olmak.

Bu Bir Oyun : Bizler ile bu keyifli sohbeti yaptığın için teşekkür ederiz. Burdan değerli okurlarımıza veya destekçilerinize söylemek istediğiniz bir şey var mı ?

Jaina : Ben de teşekkür ederim. @jaina000 Twitter adresimden benim hakkımdaki gelişmeleri takip edebilirler. Bu sektöre girmek isteyen oyunculara tavsiyem ise cesur olmaları ve kendine güvenmeleri. Risk almadan ve fedakarlık etmeden başarılı olunmuyor. Okuyan herkese mutlu bir yıl diliyorum.


Yorumlar

  • Nedugu belirsiz adam

    en üst seviyelere ulaşır inş

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL