Neden E-Sporcu Olunmamalı ?

Neden E-Sporcu Olunmamalı ?

Yazar: Emre e-Spor Rehber

Gelin bunun sebeplerini beraber inceleyelim.

Her genç kesimin bir kere bile aklına gelmiştir e-sporcu olmak çünkü düşünüyor insan ben bunca saat oynuyorum ee yeterince de başarılıyım oyunlarda neden bu işe girip hem sevdiğim işi yapıp hemde para kazanmayayım. Ama keşke her şey bu kadar kolay olsa. Twitch‘de, Youtube‘da herhangi bir mecrada izlediğimiz e-sporcular gibi olacağınızı zannetseniz de her iş öyle yürümez. Gelin neden e-sporcu olmamanız gerektiğini söyleyelim.

Geleceği olan bir meslek değil
esporcu olmak

Evet genç yaşlardayken 18-24 yaş kesiminde her şey çok güzel gelecek eğer iyi bir takımda isen iyi birde paran olacak ama bir zaman sonra ne olacaksın yada oynadığın oyunun nesli tükendiğini ne yapacaksın? Çoğu kişi e-sporcu olmak için okulu lisede veya üniversitede bırakıyor büyük ihtimal böyle hayali olan kişide üniversiteyi bırakacak. Oldu ki seni attılar, başka takımada gidemiyorsan ne yaparsın mesleğinde yok zaten. Bu yüzden böyle bir “-“ yönü var.

Sandığınız gibi oyun oyna, kazan değil
esporcu olmak

Herkes zannediyor ki ben bu oyunu oynicam, turnuvaya çıkıcam ve para kazanıcam. E-Sporcu kişilerin çoğu röportajlarında zaten bunu kendileri de diyor. Sen bir işe girersin saat 8 akşam 6-7 arası çalışırsın bu şey bu sektörde de böyle işliyor. Eğer oynadığın takımın Gaming House dediğimiz evi varsa sabah 8-9 gibi kalkarsın ve akşama, gecelere kadar üzerinde olduğunu oyun için antreman yaparsın. Aynı oyunu 10 saate yakın oynadığınızı düşünsenize hiç hoş değil. Bu yüzden düşündüğünüz gibi değil.

Çok para kazandırmıyor
espor para kazanma

E-Sporcu olupta para kazanma hayaliniz için ilk önce oyunu deli gibi oynamanız lazım ki iyi bir takıma girip para kazanasınız yoksa aldığınız para verdiğiniz emek karşısında hiçbir şey olacaktır. Son zamanda Space Soldiers dahil bir kaç takım maddi sıkıntılardan dolayı dağılmaya başladı.

Bunada Göz At  Among Us İsimsiz Yapma - Görünmez İsim

Türkiye’de sandığımız kadar değer görmüyor
fenerbahçe espor şampiyon

Global olarak baktığımız zaman e-spor ciddi derecede değer görüyor öyle ki turnuvalarda dağıtılan para, oyunculara verilen yıllık maaşlar milyon dolar değerinde oluyor ama gel gör ki aynı şey Türkiye’de geçerli değil. Başarılı League of Legends oyuncusu bile bir takımda bir sezon için 15-20 bin TL gibi bir maaş alıyor bunu aylık olarak düşündüğünüzde ortalama 2 Bin TL maaş alıyor. Yurt dışında bir oyuncunun yıllık maaşı 200 Bin Dolar civarı oluyor.

Yeni bir hayata başlaman gerekecek
espor gaming house

Bir takımın sizi aldığınızı düşünün. Sizi takımın olduğu eve çağırıyorsa her şeyi geride bırakmak zorundasınız. Eski evde rahat rahat takılırken artık pek de rahat sayılmayacaksınız, yeni insanlarla takılacaksınız ki bunlar kafa dengi değilse hiç iyi olmayacak. Evde sen oyundan sıkıldığında başka oyuna geçebiliyordun ama artık burada öyle kolay değil günün neredeyse tamamında o oyunu oynamaya başlayacaksın.

Bizim diyeceklerimiz bu kadar her genç kesimin elbette içinde vardır böyle bir şey ama e-spor hayatına atılmadan önce çok araştırması gerekiyor ve bunları risk alması lazım.

Daha fazla Bedava Steam Kodları ve Oyun Haberleri için kategorilere göz atabilirsiniz


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL