Oyunlarda Ping Nasıl Düşürülür?

Oyunlarda Ping Nasıl Düşürülür?

Yazar: Emre Bilgiler

İnternet tabanlı oyunların hemen hepsi, rekabete dayalı oyunlardır. Bu da saniyenin onda birinin bile değerli olduğu zaman dilimini ilgilendirir. Oyun oynamayı sevenler, yüksek FPS (saniye başına düşen kare) alabilmek için donanımlara yüksek ücretler ödüyorlar. Fakat internet hızınız düşükse veya yetersiz kalıyorsa, ping adı verilen gecikme sorunu yaşanır. Bu durumda sahip olduğunuz Mouse, klavye DPi’si, veya monitörünüzün tepki süresi gibi tüm donanımsal yetileriniz kısıtlanacaktır. Türk oyun severler için büyük sorunlara sebep olan ping ve oyunlarda ping nasıl düşünülür isimli yazımızda altın tavsiyelerimiz olacak.

Oyunlarda Ping Düşürme Yöntemleri

Oyunlarda ping nasıl düşürülür? Aşağıda sıraladığımız oyunlarda ping düşürme yöntemlerini takip ederek eskisinden çok daha iyi bir oyuncu olabileceksiniz. İşte ping düşürme teknikleri:

Kablolu Bağlantı Kurun

Kablolu bağlantı, kablosuz bağlantıya göre iki kat daha hızlı olabilir. Eğer bilgisayarınız ve kablosuz bağlantı cihazınız arasında duvar, kapı veya mesafe varsa, internetten alacağınız verim de düşecektir. Zaten hali hazırda kablosuz bağlantı ile bağlanıyor ancak gene de sorun yaşıyorsanız, o zaman sizin için sıraladığımız diğer ping düşürme taktiklerine bakın.

Kablosuz Ağdan Bağlananlar İçin

Eğer kablosuz ağdan başka bir erişim şansınız bulunmuyor ve ADSL ile aranızda uzunca bir mesafe bulunuyorsa, bunun için Access point adı verilen wifi güçlendirici cihazlar kullanın. Bu cihazların iki türlüsü bulunur. Birisi prize takılma suretiyle uzaktaki ağı güçlendiren, diğeri bilgisayara takılarak daha kuvvetli alıcılar sayesinde yüksek hızda internet çekme gücüne sahip olanlar. Dilerseniz bilgisayarda kullanılan yükselticileri kablo yardımı ile ADSL’e yakın bir noktaya kadar uzatabilirsiniz. Tüm bunlar ping düşürmek için yeterli olmayabilir, o yüzden okumaya devam edin.

Oyunlarınızı Beyaz Listeye Ekleyin

Bilgisayarınızda yer alan antivirüs programları ve Winows defender, açık olan uygulamaları sürekli olarak denetimden geçirir. Bu denetimler, oyunlarda gecikmelere sebep olur. Bundan önceki yazılarda aynı şekilde bu programların bazı oyunların açılmasını engellediğini de anlatmıştık. Bu durumda kalmamak ve ping sorunu yaşamamak için iki çareniz var. İster oyunlar açık kaldığı sürece koruma duvarlarını ve antivirüs programlarını kapalı tutabilir isterseniz de beyaz listeye ekleyebilirsiniz. Bu sayede veri akışı sırasında herhangi bir gecikmeyle karşılaşmaz ve ping durumundan ötürü takılma yaşamazsınız.

Bunada Göz At  Arden The World Of Nedir ve Nasıl Oynanır?

Arka Plan Programlarını Kapatın

Siz görmeseniz de bilgisayarınızın arka planında çalışmaya devam eden uygulamalar vardır. Bu uygulamalardan bazıları (örneğin Skype, Discord, Epic Games veya Steam Luncher) sürekli olarak bant kullanımına devam eder. Bu da bilgisayarınızın oyun için harcadığı internet akışının düşmesine sebep olacaktır. Uygulamaların özelliklerine bağlı olarak bant genişliği küçülebilir. Eğer çok kuvvetli bir internetiniz varsa bu uygulamalar tolere edilebilir. Ancak gene de video akışı, grafik kartınıza eklenen yük nedeniyle hız sorunlarına sebep olabilir. Son teknoloji bir ekran kartına ve süper hızlı bir internete sahip olduğunuz sürece bu sorunlar çok fazla göze çarpmayabilir. Tutkulu rekabet canavarlarına oyunlarda ping düşürmek için sağ alt köşede çalışmaya devam eden bu uygulamaları kapatmalarını tavsiye ederiz.

Oyunlarınızı Optimize Edin

Bilgisayar kaynakları açısından, oyun ayarlarınızın optimize edildiğinden emin olmanız önemlidir. Güzel grafikler ve ultra ayarlar görsel olarak hoş olsa da kare hızlarını etkileyebilirler. En akıcı oyun deneyimi için grafik kartınızın, RAM’inizin ve işlemcinizin seçtiğiniz ayarları destekleyebildiğinden emin olmanız önemlidir.

Bunu optimize etmek biraz ayarlama gerektirebilir, ancak genel olarak çoğu oyun, PC’nizin yapısına bağlı olarak performansı optimize edebilir. Elbette, oyun fotogerçekçi görünmeyebilir, ancak en azından fotoğraflarınızı çekebileceksiniz.

Kullanmadığınız Cihazları İnternetten Çıkın

Evinizde yer alan cep telefonu, tablet ve televizyonlar, kullanmasa bile internete bağlı oldukları sürece bantın küçülmesine sebep olur. Bunun sebebi, elektronik cihazlardaki arka planda çalışmaya devam eden uygulamalardır. Kullanmadığınız cihazları özellikle oyunda ve yüksek hızlı tepkimelere ihtiyaç duyduğunuz anlarda internetten çıkmanızı tavsiye ederiz.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL