PlayStation 5’in Kumandası Resmi Olarak Duyuruldu! DualSense

PlayStation 5’in Kumandası Resmi Olarak Duyuruldu! DualSense

Yazar: Emre Konsol

Hepimiz PlayStation 5‘in geleceğini biliyoruz fakat tasarımlarını merak ediyoruz, biz konsolun tasarımını beklerken PlayStation ilk olarak kumandanın tasarımını yayınladı. PlayStation’un kendi blogu üzerinden yayınlanan yazıda kumandanın resmi olarak artık yayınlandığını görüyoruz.

Kumandaya baktığımızda oldukça sade ve şık gözüküyor ve de yeni kumanda Tempest 3D AudioTech teknolojisi ile geliyor. PlayStation yeni kumanda ile alakalı büyük bir açıklama yaptı ve kumanda da olacak bütün özellikleri söyledi. Bu özellikler insanlara gerçekçiliği ellerinde hissettirecek.

ps 5 kumanda

Üzerinde çok düşündükten sonra, oyuncuların DualShock 4 hakkında sevdikleri şeylerin çoğunu sağlam tutmaya karar verirken, yeni işlevsellik ekleyerek ve tasarımı geliştirdik. Geliştiricilerle yaptığımız tartışmalara dayanarak, oyundaki dokunma duyusunun, tıpkı ses gibi, birçok oyun için büyük bir odak noktası olmadığı sonucuna vardık. PS5 ile oyun yaratıcılarına yeni kontrol cihazımızla bu oyunun içine çekme hissini nasıl artırabileceklerini keşfetme yeteneği sunarak yenilik yapma konusunda büyük bir fırsatımız oldu. Bu nedenle, araba kullanırken çamurla araba sürmenin yavaşlığı gibi çeşitli güçlü duyumlar ekleyen dokunsal geri bildirimi kabul ettik. Ayrıca, DualSense‘in L2 ve R2 düğmelerine uyarlanabilir tetikleyiciler ekledik, böylece bir ok çekmek için bir yay çizerken olduğu gibi eylemlerinizin gerginliğini gerçekten hissedebilirsiniz.

Bu, eklediğimiz yeni özellikleri dikkate alırken, mevcut nesli oluşturan yeni bir denetleyici tasarlama konusunda heyecan verici bir zorluk sağladı. Örneğin, uyarlanabilir tetikleyicilerle, bileşenlerin hantal bir his vermeden donanıma nasıl sığacağını düşünmek zorunda kaldık. Tasarım ekibimiz, tetikleyicileri ve aktüatörleri yerleştirmek için donanım mühendislerimizle yakın bir şekilde çalıştı. Tasarımcılar daha sonra kontrolörün dışından nasıl göründüğünü ve hissettiği çizgilerini çizebildi ve kontrolörün gerçekte göründüğünden daha küçük hissetmesini sağladı. Sonunda, el tetiklerinin açısını değiştirdik ve ayrıca kavramada bazı ince güncellemeler yaptık. Ayrıca, DualSense’in şarj edilebilir pili için güçlü bir pil ömrü sağlama ve yeni özelliklerin eklenmesi ile kontrolörün ağırlığını mümkün olduğunca azaltma yollarını da dikkate aldık.

Bunada Göz At  Sıfır PlayStation 4 Alanlar İçin 5 Efsane Oyun Önerisi

Düğmeler için, DualShock 4’te yaptığımız gibi artık bir “Paylaş” düğmesi olmadığını göreceksiniz. Endişelenmeyin, gitmiyor. Aslında, size yeni bir “Oluştur” düğmesi özelliği getirmek için sektörde ilk Paylaş düğmemizin başarısını temel aldık. Create ile, oyuncuların dünyayla paylaşmak için epik oyun içeriği oluşturmaları veya sadece kendileri için eğlenmeleri için bir kez daha yeni yollara öncülük ediyoruz. Lansmana yaklaştıkça bu özellik hakkında daha fazla ayrıntıya sahip olacağız.

ps 5 kol

PlayStation 5 DualSense ayrıca, oyuncuların bir kulaklık olmadan arkadaşlarıyla kolayca sohbet etmelerini sağlayan yerleşik bir mikrofon dizisi ekler – hızlı bir konuşma için ideal. Ancak elbette, daha uzun bir süre sohbet etmeyi planlıyorsanız, kulaklık daha kullanışlıdır.

Şimdi renkler hakkında konuşalım. Geleneksel olarak temel denetleyicilerimiz tek bir renge sahiptir. Gördüğünüz gibi, bu sefer farklı bir yöne gittik ve iki tonlu bir tasarıma karar verdik. Ek olarak, ışık çubuğunun konumunu ekstra bir pop verecek şekilde değiştirdik. DualShock 4’te bulunan denetleyicinin üstüne oturdu; şimdi dokunmatik yüzeyin her iki yanında bulunan biraz daha geniş bir görünüm ve his veriyor.

Toplamda, bu son tasarıma yerleşmeden önce son birkaç yıl içinde birkaç kavram ve yüzlerce modelden geçtik. DualSense, istediğimiz konfor seviyesine mükemmel ergonomi ile ulaşabilmemiz için çeşitli el boyutlarına sahip çok çeşitli oyuncular tarafından test edildi. DualSense ile hedefimiz, oyunculara kutuyu açar açmaz oyun dünyasına taşınma hissi vermektir. Oyuncuların oyun oynarken oyun kumandasının kendilerinin bir uzantısı gibi hissetmelerini istiyoruz – o kadar ki ellerinde bile olduğunu unutuyorlar!

DualSense denetleyicisinin son görünümünü hayranlarımızla paylaştığımız için heyecanlıyız ve herkesin Gamesense‘i eline almasını bekleyemedik. SIE Başkanı ve CEO’su Jim Ryan‘ın topluluğa gönderdiği bir mesajla kapatmak istiyorum:

Bunada Göz At  PS Plus'da 2 Oyun Daha Ücretsiz!

“DualSense, önceki kontrolörlerimizden radikal bir şekilde ayrılıyor ve PS5 ile kuşaklar arası bir sıçrama yapmak konusunda ne kadar güçlü hissettiğimizi anlatıyor. Yeni kontrolör, PS5’teki birçok yenilikçi özellikle birlikte oyunlar için dönüştürücü olacak – PlayStation’daki görevimizi şimdi ve gelecekte zorlamak için sürdürüyor. PlayStation topluluğuna PS5’in Holiday 2020’de lansmanına doğru ilerlerken bu heyecan verici yolculuğu bizimle paylaştığınız için gerçekten teşekkür ediyorum. Konsol tasarımı da dahil olmak üzere PS5 hakkında daha fazla bilgi önümüzdeki aylarda paylaşmayı umuyoruz. ”


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL