Samsung Galaxy A8 2018 Uzun Kullanım Testi

Samsung Galaxy A8 2018 Uzun Kullanım Testi

Yazar: Emre Android İnceleme Mobil

Yaklaşık 10 aydır kullandığım Samsung Galaxy A8 2018 telefonum icin uzun bir kullanım testi yazmak istedim. Ben aldığım zaman fiyatı 2500 TL’ydi ve şuan çoğu yerde tükenmiş olarak gözüksede online mağazalarda hala satışı devam ediyor fiyatı da 2000-3000 arası gözüküyor.

Evet gelelim incelememize öncelikle genel bir yorum yazıcam ve sonrasında detaylara inicem. A8 2018 fiyat/performans olarak Samsung’un en iyi telefonlarından biri olacak seviyede. Exynos 7885 işlemcisi, 4 GB Ram değeri ve 16 MP kamerası ile ortaya güzel bir performans koyuyor fakat tabiki de eksikleri var telefonun şimdi gelin detaylara bakalım.

Arkada Tek Kamerası Var
samsung galaxy a8 2018

2018 yılında çıkış yapmış bir telefon arkada tek kamera olması kötü bir olay yani artık yeni çıkan en kötü telefonda bile çift kamera var. Bunun haricinde Samsung A serisinde A7 2018 telefonuna üç kamera, A9 2018 telefonuna dört  kamera koyuyorsunuz ama serinin arasında ki telefona sadece bir kamera koyuyorsunuz. Bu yönden kötü buldum fakat en azından arka kamerası ve ön kamerası iyi çekim yapıyor. Ön tarafta iki kamera bulunmasından dolayı Bokeh efektli ve geniş açılı (85°) fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Telefon Çok Isınıyor
a8 2018 nasıl

Telefonu ilk aldığım zamanlarda bunu farketmiştim eğer çok oyun oynayan biriyseniz kılıfsız bir şekilde telefonu kullanma ihtimaliniz yok çünkü eliniz yanıyor. İnce bir kılıfta kesmez kalın bir kılıf almanız lazım. Telefonda ısınma sorunu hala devam ediyor kılıfsız kullanılmıyor resmen.

Bataryası Yetersiz

Fiyat/performans telefonu yapıyorsunuz tamam güzel ama 3000 mah batarya yeni çıkan bir telefon için hiç güzel değil hele bir de Android’se zaten sıkıntı. Oyun oynayan biriyseniz sabahtan akşama %100 şarj yetmez size ama küçük işler için kullanırım derseniz yeterli olabiliyor en azından günü çıkartıyorsunuz. Samsung’un 1700 TL’ye çıkardığı J8 2018 telefonda bile 3500 mah batarya var bu telefonda bu kadar az olması hiç hoş olmamış.

Bunada Göz At  Shadow Arena İnceleme

Yavaşlamaya ve Pil Ömrü Bitmeye Başladı

Son zamanlarda az da olsa bir yavaşlama hissetmeye başladım mesela uygulamalara girerken geç giriyor ve arada takılabiliyor. Tabi böyle olmasının bir nedeni de Android altyapısı olması yani Android olan bütün telefonlar bir süre sonra yavaşlamaya ve donmaya başlıyor bunu artık Android kullanıcıları normal karşılıyorlar. Bir de pil ömrü düşmeye başladı ilk zamanlarda iyi giderken şimdi telefonu sabah şarjdan çıkarıyorum ve direk, 1 dakika sonra %99’a hicbir şey yapmamama rağmen düşüyor.

Kameradaki Eksiklikler
a8 2018

Kamera çekim konusunda her ne kadar iyi olsa da bazı konularda eksik. Mesela ağır çekim modu yerine hızlı çekim modu var ve aşırı gereksiz bana kalırsa. Bu zamana kadar 1 kere kullanmışımdır oda deneme amaçlı. A8 2018’den düşük modellerde bile AR Emoji olmasına rağmen bu telefonda yok.

Android 9 ve One UI Olması En Güzel Yanı
a8 2018 uzun kullanım

Telefonu ilk aldığım zamanlar Android 9 çıkmıştı ve yavaş yavaş telefonlara geliyordu ve o zamanlar bu telefonda Android 8 ve Experience teması vardı. Yaklaşık 5-6 ay sonra hem Android 9 hemde One UI güncellemesini aldı ve telefon neredeyse tamamen değişti. Gelen bütün güncellemelerden en güzeli bu güncellemeydi.

Evet telefonun uzun kullanım testi bu kadar şimdi genel olarak birkaç yorum daha ekleyeyim. Telefonda tabi baya bir zaman geçtiği ve bu süre içinde full kullanıldığı için performans düşüşleri oldu. Çoğu oyunu çok rahat oynamasına rağmen tek sıkıntısı telefonun ısınması onun haricinde performans iyi. Telefon alınır mı derseniz bana kalırsa bu fiyat bandında alınır. Elbette daha iyileri vardır belki ama A8 2018’de göz önüne alınabilir. Şuan halen bu telefonu kullanıyorum ve şuanlık memnunum fazla oyun oynamadığım için mobil üzerinden o konuda da sıkıntı etmiyorum.

Bunada Göz At  Brawl Stars Bilgisayara Nasıl Yüklenir?

A8 2018 uzun kullanım testi bu kadardı bir sonraki inceleme yazımızda görüşmek üzere.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL