Sosyal Ağ Film İncelemesi

Sosyal Ağ Film İncelemesi

Yazar: Emre Sinema

Bugün ki yazımızda 2010 yılında çıkan ve Facebook‘un dev gibi yükselişini konu alan Sosyal Ağ filmini inceleyeceğiz. Şuan yaklaşık 500 milyar dolar değerinde olan Facebook ne gibi zorlu şeylerden geçmiş ve Mark Zuckerberg ne gibi şeyler yaşamış onlara bakacağız.


[su_spoiler title=”Filmin Konusu”]Tüm dünyada olduğu kadar Türkiye’de de bir fenomene dönüşmüş, milyonların sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının öyküsü. Bir Ekim gecesi, yıl 2003. Mark Zuckerberg, sarhoş kafayla Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızar. Kız arkadaşı tarafından terk edilmiştir ve bunun acısını kampüsteki tüm kızların bilgisinin olduğu bir veritabanında birleştirmek ister. Yazdığı uygulamada ekranın iki yanındaki kızların fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir. Mark sayfanın adına Facemash adını verir. Sitenin başarısı hızla yayılır fakat Mark’ın kadınlara olan nefreti ve bu yolda gizlilik kurallarını ihlal etmiş olması Harvard Üniversitesi’nin de tepkisi çeker. Bu durum sitenin evrilerek Facebook’a dönüşmesine olanak sağlar. Öncelikle yalnızca Harvard’da kullanılan Facebook, daha sonra diğer üniversitelerde de açılır ve Ivy League’den Silikon Vadisi’ne tüm dünyada yayılmaya başlar. Sosyal medya denince günümüzde akla gelen ilk uygulamalardan olan Facebook’un arkasında yatan gerçekler, oluşumunun öyküsü ve günümüz dünyasına sunduğu artı ve eksiler Mark Zuckerberg’in hikayesinden yola çıkılarak ele alınıyor.[/su_spoiler]

Evet, 2003 yılının bir ekim gecesi Mark’ın kız arkadaşının onu terketmesiyle başlayan bu macera aklına çok değişik fikirler getiriyor ve bu fikir çığ gibi büyüyor. Eski bir film olmasına rağmen(2010) biyografi konusunda çok iyi olmuş şahsen ben belgesel olarak yapılmasını daha çok isterdim ama böylede kusursuz olduğunu söyleyebilirim.
sosyal-ağ-film-incelemesi

Sadece 2 kişiden oluşan bir grupta Mark ilk önce küçük bir web site kuruyor ve bu web siteyle erkekler kızların fotoğraflarına bakıp hangisinin güzel hangisinin kötü olduğuna karar veriyorlardı. Siteyi üniversitenin sunucusuna açtığı için gelen yoğun trafiği kaldıramıyor ve sunucular çöküyor. Site 4 saatte yaklaşık 22.000 trafik alıyor ve bunu öğrenen yetkililer Mark’a 6 ay uzaklaştırma veriyor. Bu sırada bu yaptığından etkilenen Winklevoss kardeşler Mark’a kendi fikirlerini anlatıyorlar ve bunu hayata geçirmeye çalışıyorlar fakat Mark bu işi onlara söylemeden kendi yapıyor ve hayata geçiriyor. Mark’ın başı bundan sonra yanıyor çünkü fikirlerini çaldığını söyleyen Winklevoss kardeşler Mark’a dava açıyorlar.

Bunada Göz At  En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Mark bu davalarla ilgilenirken site gitgide büyümeye de devam ediyordu ve yaklaşık 500.000 üyeyi geçmişti ama hızlı büyümesi bunu çok etkilemişti çünkü anlaşmalardan dolayı en başından beri olan arkadaşı Eduardo Saverin‘i tuzağa düşüyor. İmzalattığı kağıtlarla Eduardo’nun şirketteki hissesini %0.03‘e düşürüyor ve bu yüzden Eduardo, Facebook’a dava açıyor.
sosyal-ağ

Hem Eduardo hemde Winklevoss kardeşlerle birlikte dava büyüyor ve artık günleri neredeyse davalarda geçmeye başlıyor ki bu durum hala 2019 yılında da devam etmekte.

Filmin konusu dışına çıkarsak açıkçası benim şuana kadar izlediğim en güzel biyografi filmi olduğunu söyleyebilirim. Oldukça güzel anlatılmıştı her şey çok iyiydi ama Mark taramalı tüfek gibi konuşmasa daha iyi olabilirdi :) Facebook’un hızla büyümesi halen devam etmekte ve ettikleri gelirlere daha da fazla gelir eklemekteler.


Yorumlar

  • yasinbey

    Boyl film incelemeleri daha cok gelsin

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL