Valheim Sistem Gereksinimleri

Valheim Sistem Gereksinimleri

Yazar: Emre Valheim

Oyun piyasasına hızlı bir giriş yapan ve oyuncuların beklediği oyunlardan biri olan Valheim sistem gereksinimleri neler?

Bu yazımızda sağlıklı bir oyun deneyimi için Valheim minimum sistem gereksinimleri ve Valheim önerilen sistem gereksinimleri hakkında bilgi vereceğiz. Bildiğiniz gibi bilgisayar sistemimiz oyun kalitesine göre geride kalırsa FPS, dalgalanma ve drop gibi çeşitli sorunlarla baş etmek zorunda kalmaktayız. Son zamanlarda oyun severlerin Google’da en çok arattığı konuların başında gelmesinin sebebi de bu. Yeri gelmişken söylemekte fayda var ki; bilgisayarınızın kapasitesini aşan oyunlar CPU’da aşırı ısınma ve hatta anakartta yanma gibi sorunlara sebep olabilmekte.

Başarılı bir Lansmandan sonra Steam’de satışa sunulan Valheim, topluluğun trend oyunlarından biri oldu. Bildiğiniz gibi Valheim fantastik dünya oyunlarından biri. Oyun boyutu yaklaşık 1 GB olduğu için oynamak için süper bilgisayarlara sahip olmanız gerekmiyor. Fakat gene de sistem gereksinimleri hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz, aksi taktirde boşa satın almış olabilirsiniz.

Valheim Bilgisayar Gereksinimleri (Minimum):

 • İşlemci Bit hızı: 64 bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7 veya üstü
 • İşlemci: 2.6 GHz Çift Çekirdekli veya benzeri
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Grafikler: GeForce GTX 500 serisi veya muadili
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 1 GB kullanılabilir alan

Valheim PC Gereksinimleri (Önerilen)

 • 64 bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7 veya üstü
 • İşlemci: i5 3GHz veya daha iyisi
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Grafikler: GeForce GTX 970 serisi veya benzeri
 • DirectX: Sürüm 11
 • Ağ: Geniş bant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 1 GB kullanılabilir alan

Valheim Oyunu Nedir?

Valheim oyunu nedir? Oyunda 1 ila 10 sayısında değişen oyuncular, hayatta kalmaya çalışıyor. Oyunu sorunsuz oynayabilmeniz açısından en az GeForce GTX 550 Ti veya AMD Radeon HD 6770 GPU ve 2.6HZ’lik bir GPU’lu işlemciye sahip olmanız tavsiye edilir.

Son zamanlarda Avrupa ve Amerika’da popüler olan Viking mitolojisinden esinlenilen oyun, fantastik bir dünyada hayatta kalma savaşı vermenize odaklanmış durumda. Oyuncular Valheim’in merkezinde oyuna başlıyor ancak ilerledikçe karşılarına git gide zorlaşacak maceralar başlıyor. Ancak macera zorlaştıkça, oyuncuların kuşandığı malzeme ekipmanlarının seviyesi de artıyor. Oyun içi malzemelerinizi kendiniz elde edebiliyorsunuz. Bunun için örnek vermek gerekirse, Minecraft oyunundaki gibi hammaddeleri birleştirmeniz gerekmekte. O yüzden ilerledikçe malzemeleri toplamanız da önemli. Tüm bunlara ek olarak Viking kaleleri, karakollar ve gemiler de yapabiliyorsunuz.

Valheim’ı Çalıştırabilir miyim?

Valheim son zamanlarda çıkan oyunlara nispeten düşük kapasiteli mütevazi bir sistem gereksinimi ile dikkat çekiyor. Eğer sistem gereksinimleriniz karşıladığı halde oyunu çalıştırmakta sorun yaşıyorsanız, Valheim donma sorunu isimli makalemizi okuyarak yardım alabilirsiniz.

Fakat gene de bilmeniz gereken şeylerden bir diğeri de minimum sistem gereksinimlerinin üzerinde olmanız gerekebilir. Yani, oyunun en düşük sistem gereksinimleri 4 GB olsa dahi 8 GB’lık bir RAM tavsiye edilir.

Valheim Ayarları

Valheim düşük FPS sağlıyor olsa da oyun içinde yapacağınız ayarlarla birçok opsiyon sunmakta. Sorunsuz bir oyun oynayabilmek için bilgisayarın Görev Yöneticisi penceresini açarak çalışan programlar arasında Valheim.exe’yi bularak ağırlıklı çalıştırabilirsiniz. Aynı zamanda diğer gereksiz programları kapatmayı, oyunu tam ekran çalıştırmayı ve sürücülerinizin güncel olduğunu unutmayın.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL