Zula Karakterlerinin Hikayeleri

Zula Karakterlerinin Hikayeleri

Yazar: Emre Liste Oyun Haberleri

Türk yapımı olan FPS oyunu Zula’nın her karakterinin ayrı bir hikayesi olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda size Zulada ki tüm karakterlerin hikayelerini anlatacağız.

Zula Karakterleri

Zula

 • Demir Erez
 • Eşref Dayı
 • Azad Kara
 • Cengiz Kaya
 • Şahin Kılıç
 • Recep Arslan
 • Şamil Dudayev
 • Shahram Shams
 • Yunus Şanlı
 • Zeynep Yılmaz
 • Cumali Koçovalı
 • Azer Kurtuluş

Gladyo

 • Alonso Vargas
 • Pablo Aka “El Patron”
 • David King, Pierre Julliard
 • Elena Terenjeva
 • Rosa Battaglia
 • Trevor Edward Moore
 • Larry Silverstein
 • Robber O’Bannon

Demir Erez
demir erez

Zula Demir Erez karakteri, Kara Harp Okulu’nu başarıyla bitirdikten sonra Bordo Bereliler’e katıldı. Oyundaki hikayesinde dürüst, çalışkan ve mert olmasıyla ön plana çıkan Demir Erez, bir operasyon sırasında devlet içerisinde farklı bir yapılanma keşfetti. Bundan sonraki hayatını da bu yapılanmayı temizlemek için harcıyor.

Eşref Dayı
eşref dayı

Zula’da oyundaki karakterler birbiriyle bağlantılı. Bu bağlantılardan biri de Demir Erez ve Eşref Dayı arasında var. Eşref Dayı, Demir’in gizemli akıl hocası olarak biliniyor. Karakterin geçmişi hakkındaki bilgiler gizemini koruyor. Sadece İzmir Ödemişli olduğu ve Çakırcalı Mehmet Efe’nin soyundan geldiği biliniyor. Eşref Dayı’nın geçmişini sadece Demir Erez biliyor. Size bir yerden tanıdık geldi mi?

Azad Kara

Hayata gözlerini Diyarbakır’da açan Azad Kara, bir süre aile mesleği olan bakırcılığa devam etti ve sonra askere katıldı. Askerde kendisinin komutanlığını yapan Demir Erez’in bir gün saldırıya uğradığını öğrenince İstanbul’a komutanın yanına döndü ve Zula birliğine katıldı. Şimdi komutanı ve diğer karakterler ile beraber düşmanlara karşı mücadelesine devam ediyor.

Cengiz Kaya
cengiz kaya

Demir karakteri için tüm Zula birliğinin başı diyebiliriz. Cengiz Kaya da yolu Demir ile kesişenlerden biri. Konya’da yanında görev aldığı kabadayının oğlu Gladyo ile anlaşarak babasını öldürttü. Bu saldırıdan yaralı olarak kurtulan Cengiz Kaya, hem kabadayının oğlundan hem de Gladyo’dan intikam almak için yeni bir maceraya başladı. Şimdi Demir’in yanında onlara karşı savaşıyor.

Şahin Kılıç
şahin kılıç

Şahin Kılıç karakterinin gözünüze bir yerden tanıdık geldiğine eminiz. Karakterin kendisi de Ankara’da yıllarca Terörle Mücadele biriminde görev almış. Ankara’da bir efsane olarak görülen Şahin Kılıç, büyük bir kumpasın ortasında kaldı. Terör örgütü Şahin’in bir arkadaşını öldürdü ve suçu da Şahin Kılıç’a attı. Cezaevi yolunda tam infaz edilecekken Demir geldi ve onu kurtardı. Daha sonra da Zula birliğine katıldı.

Recep Arslan
recep arslan

Adana’da doğdu, askerliğini komando er olarak tamamladıktan sonra, Jandarma Özel Harekat Timi’ne katıldı. Görevi sırasında yurt içi ve yurt dışı birçok operasyona katıldı. Katıldığı önemli bir operasyonda içeriden sızdırılan bilgi sebebiyle pusuya düştü ve ağır yaralandı. Bu olay sonrasında “gazi” ünvanı ile emekli edildi. fakat kendisini pusuya düşüren köstebekleri bulmaya yemin etti.

Bunada Göz At  Final Fantasy VII Remake Satış Rakamları Açıklandı!

Şamil Dudayev
şamil dudayev

Şamil, Çeçenistan’da çiftçilik ve avcılık ile uğraşan, kendi halinde bir aile babasıydı. Gladyo’nun bu bölgedeki bir operasyonu sırasında, Şamil’in köyünde büyük bir çatışma çıktı. Şamil, bütün ailesini bu operasyonda kaybetti. Gladyo’nun izini sürerek İstanbul’a geldi, sınır ötesi görevinde tanıştığı Demir’i buldu ve Zula’ya katıldı.

Shahram Shams
Shahram Shams

Tahran doğumlu. Geçmişi hakkında çok az şey biliniyor. Sokaklardan geldiği halde zekası ve karizmasıyla kendini her yere kolayca kabul ettirip girebiliyor. Shahram, çok yakın arkadaşlarıyla birlikte orta doğuda yaşanan gerilimleri alevlendiren bir grubun izini sürüyordu. Sonunda Gladyo’nun izlerini takip ederek radar üssünü bastı. Üs tahmininden iyi korunuyordu. Çatışmada tüm arkadaşlarını kaybetti ve kendisi de ağır yaralandı. Aynı üsse harekat düzenleyen Zula Ekibi Shahram’ı ağır yaralı olarak buldu. Günler sonra uyandı ve Zeynep ‘den Gladyo gerçeklerini öğrendi. Shahram, ekibini kaybetmenin üzüntüsü ile yıkılmıştı. Hayatını kurtaran Zula ekibine katılarak Gladyo’dan intikam almak için ant içti.

Yunus Şanlı
yunus şanlı

Trabzon’da doğdu. Askerliğini komando olarak tamamladıktan sonra memleketine ve çok sevdiği denizlere döndü. Balıkçı teknesiyle açıldığı sırada, teknesi kimliği belirsiz kişiler tarafından sabote edildi. Yunus Reis, bu saldırıda hem mürettebatını hem de kardeşi Murat’ı kaybetti. Yapılan bu saldırıyı çözmek için araştırma yaparken, askerde tanıştığı komutanı Recep Arslan ile yolları keşisti.

Zeynep Yılmaz
zeynep yılmaz

Aslen Manisa doğumlu, ama babasının görevi nedeniyle tüm çocukluğu Ankara’da geçti. Ankara’nın efsane polislerinden Akın Yılmaz’ın tek çocuğudur. Çocukluğundan bu yana Ankara’nın Çinçin mahallesinde büyüdüğü için kendini o mahalleye ait hissetmektedir. Hatta mahalleye ve arkadaşlarına o kadar bağlıydı ki, mahalleye özgü dövmesini bileğinde taşımaktadır. Daha küçük yaşlarda babasına özenen Zeynep’in tek hayali babası gibi başarılı bir polis olmaktı. Polis Akademisine katıldığı yıl babasının ani ölümü ile sarsıldı. Uzun süre amcası gibi sevdiği Şahin Kılıç’ı babasının katili zannetse de gerçekleri öğrenmesi pek uzun süremedi. Şahin’in suçsuzluğunu öğrendiğinde tek hedefi babasının ölümüne neden olan Gladyo’yu bitirmek oldu. Bu yolda kendisini yalnız bırakmayan Şahin Zeynep’i özel olarak yetiştirdi. Yine Şahin’in telkinleriyle Polis Akademisine geri döndü ve birincilikle mezun oldu. Özellikle keskin zekası, gözü pekliği ve nişancılığıyla üstlerinin beğenisini kazanan Zeynep, bir yandan görevini başarıyla sürdürdü.

Cumali Koçovalı
cumali koçovalı

Çukur dizisinden de yakından tanıdığımız Cumali karakteri, dizideki gibi cesur, raconu ve kabadayılık adabını iyi bilen bir karakter olarak Zula’daki yerini aldı. Mahalle onun için her şey demek vemahallesini korumak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Cumali’nin, Zula Çukur haritasındaki ezeli düşmanı ise dizinden de tanıdığımız Azer Kurtuluş.

Azer Kurtuluş
azer kurtuluş

Dizideki hikayede de geçen ve kardeşlerinin Çukur tarafından öldürüldüğünü düşünen Azer, mahalleyi yok etmek için çalışıyor. Çukur’a yönelik saldırılarında sık sık Cumali Koçovali ile karşı karşıya gelecekler. Azer Kurtuluş’un öne çıkan özellikleri ise yakın dövüşe olan merakı ve gözü kara olması. Ayrıca ailesine de çok düşkün.

Bunada Göz At  GTA VI Geliştiriliyor!

Alonso Vargas
Alonso Vargas

Amerika’da Texas’ta doğdu. Motosiklet tutkusu ve motosiklet üstündeki akrobasi yeteneği yüzünden arkadaşları, ona “Motorcu” lakabını takmıştı. Karıştığı bir soygun sebebiyle başı hem polisle hem de Texas’ın en kudretli iş adamıyla derde girince, ülke dışına kaçmak zorunda kaldı. Gladyo bu fırsatı kaçırmadı ve Alonso’yu bünyesine kattı.

Pablo Aka “El Patron”
el patron pablo aka

Kolombiya’nın Rionegro şehrinde doğdu. Kolombiya’nın en varoş mahallerinde yetişen Pablo daha küçük yaşlarda suçla tanıştı. Hırsızlıkla başlayan suç serüvenini, kaçakçılık ile devam ettirdi. Hırsı ve acımasızlığıyla kısa zamanda en tepeye yükseldi ve Kolombiya’nın en büyük suç kartellerinden birinin lideri olmayı başardı. Artık ona El Patron diyorlardı. Bu suç imparatorluğunda bir süre sonra herkesle ters düşmeye başladı. Kendisine yapılacak bir operasyonu önceden öğrenen Pablo, CIA’de görev yaparken uzun yıllar birlikte çalıştığı David King’e ulaştı. David’in yardımıyla Kolombiya’dan kaçan Pablo, Gladyo ile tanıştı. Artık geriye dönemezdi çünkü rakipleri ona ait olan her şeyi elinden almıştı. El Patron için tek yol yeteneklerini kazanca çevirebileceği Gladyo’ya katılmaktı.

David King

david king

Amerika’da doğdu, başarılı bir öğrenim hayatının yanında, yaptığı icatlarla global bir üne sahip oldu. Son icadının bazı kaynaklar tarafından kitle imha silahına dönüştürüleceğini öğrenince Amerika’dan kaçtı. Farklı bir kimlikle Avrupa’da bir süre yaşadıktan sonra, yaptığı bir iş sonucunda Gladyo ile tanıştı.

Pierre Julliard
Pierre Julliard

Fransa’nın Paris şehrinde doğdu. Liseyi bitirdikten sonra macera arayışı için orduya katıldı. Aldığı eğitimden sonra birçok ülkede tehlikeli operasyonlara katıldı; ama aradığı heyecanı bulamadı. Ordudan ayrılıp paralı asker olarak çalışmaya başladı. Afrika’da birçok iş aldı. Sudan, Uganda, Somali gibi, özellikle çatışmaların yoğun olduğu yerlerde, birçok göreve katıldı. Sudan’da katıldığı bir operasyonda Gladyo ile karşı karşıya geldi. İvan, Pierre’i operasyon sırasında yakaladı. Onu öldürmek yerine Gladyo’ya davet etti ve Pierre Gladyo’ya katıldı.

Elena Terenjeva
Elena Terenjeva

Litvanya’nın başkenti Vilnius’da doğdu. Jimnastiğe olan yeteneği daha küçük yaşlarda keşfedildi ve bu spora yönelmesine ve dereceler kazanmasına neden oldu. 8 yaşında Bosna Hersek’de katıldığı bir turnuva sonrasında uğradıkları bir saldırıda annesini, babasını ve kardeşlerini kaybetti. O saldırıdan sağ kurtulan Elena günlerce yıkık binalarda yaşam mücadelesi verdi. Savaşın ortasında, doğduğu topraklardan çok uzakta yaşam mücadelesi veren Elena günden güne değişmeye ve vahşileşmeye başladı. Yine o dönemde, bir süre önce ailesini kaybetmiş olan Larry Bosna Hersek ‘de gizli bir görev üzerindeyken Elena ile tesadüf eseri karşılaştı. Kaybettiği kız kardeşine benzettiği çaresiz durumdaki Elena’nın hayat hikayesi Larry Silverstein’i çok etkiledi. Savaşın ortasında yapayalnız kalan Elena’yı Mossad’ın da yardımıyla İsrail’e götürdü. Elena’nın vahşi tavırları ve kimi zaman üst seviyelere çıkan agresifliğini bastırmak için büyük çaba harcadı. Önceleri tekrardan jimnastiğe dönmesi için telkinde bulunsa da savaş Elena’nın kimyasını fazlasıyla değiştirmişti. Eğitim için gittiği her yerde sorun çıkarıyor ve arkadaşlarına zarar veriyordu. Bu durumu kontrol altına almak isteyen Larry, Elena’nın da isteği üzerine askeri kampta zorlu bir eğitim almasını sağladı. Elena jimnastik yeteneği, agresif doğası, yılmayan kişiliği ile öne çıktı. Yıllar sonra Larry Gladyo’nun başına geçtiğinde Elena’yı da hem sonuna kadar güvendiği kız kardeşi gibi hem de yetenekli ve ölümcül bir silah olarak görüp Gladyo’ya dahil etti. Kimi zaman kontrol edilemez tavırları olsa da Elena tam bir savaş makinesi olarak Gladyo’da konumunu perçinleyerek ilerliyor.

Bunada Göz At  Assassin's Creed Valhalla Oynanışı Haftaya Açıklanacak

Rosa Battaglia
Rosa Battaglia

İtalya’nın Roma şehrinde doğduğu biliniyor. Bunun haricinde resmi kayıtlarda Rosa hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Trevor Edward Moore
Trevor Edward Moore

İngiltere’de doğdu. Çocukluğu Liverpool’un arka sokaklarında geçti. Silahlara, özellikle de tüfeklere olan tutkusu nedeniyle, gönüllü olarak orduya katıldı. Orduda keskin nişancı eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra Afganistan’a gönderildi. Afganistan’da kaldığı süre içinde, birçok illegal örgütün görevinde paralı asker olarak yer aldı. Bu bilgi ortaya çıktığında ordudan uzaklaştırıldı. Bir süre serbest olarak çalıştıktan sonra yolu Gladyo ile kesişti.

Larry Silverstein
Larry Silverstein

Aşkelon’da doğdu. Ailesi fabrika işçisiydi. Larry çok parlak bir öğrenciydi. Liseyi bitirdikten sonra, Amerika’da Harvard Üniversitesi’ne burslu kabul edildi. Orada Uluslararası İlişkiler okudu. Daha sonra özel bir firmada çalışmaya başladı ve kısa bir sürede firmanın Orta Doğu sorumlusu oldu. Şirketler için yaptığı analizler ve stratejiler özellikle istihbarat kuruluşları tarafından çok takdir alıyordu. Larry için her şey bu kadar iyi giderken Aşkelon’a yapılan bir roket saldırısında ailesini kaybettiğini öğrendi. Saldırı sonrasında olayı aydınlatmak için Mossad’a girdi. Çok başarılı bir ajan oldu; ancak intikam duygusu onu yiyip bitirmekteydi. Mossad içindeki bir Gladyo ajanı Larry’e yaklaşıp ona Gladyo’ya katılırsa ailesinin intikamını alabileceğini söyledi. Bu sayede Larry, Gladyo ajanı oldu.

Robber O’Bannon
Robert O’Bannon

Texas’ta doğdu. Büyük bir çiftlikte büyüdü. Bir yandan kamyonculuk yapıyor, bir yandan da özel bir eğitim kampında “hayatta kalma” eğitimleri alıyordu. bir gün eğitim kampları fbi tarafından basıldı ve robert tutuklandı. ceza olarak orduya alındı ve irak’a gönderildi. ordudaki gladyo ajanları izini buldu ve ona kendilerine katılmayı teklif ettiler. robert o günden sonra gladyo’nun en önemli adamlarından biri oldu.


Yorumlar

 • OktayBey

  Guzel haber

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL