LOL FPS Arttırma

LOL FPS Arttırma

Yazar: Emre League Of Legends

Kaliteli bir oyun deneyiminin en anlaşılır açıklaması, saniye başına düşen kare miktarının fazla olmasıdır. Yani FPS ne kadar yüksek olursa, oyun deneyiminiz de o kadar kaliteli olacaktır. Bu kadar da değil, FPS’in yüksek olması, saniyeden daha kısa zaman dilimleri arasında hareket etmenizi gerektirecek hamleler yapabilmenize imkan sağlar. Hepimizin bildiği gibi iyi bir LOL oyuncusu olabilmek için, klavyenin tuşlarını çok iyi kullanmanız gerekir. Ancak bilgisayarınızda FPS problemi vara, yani gecikmeli görüntü almaya başladıysanız yapacaklarınız bir yere kadar gerçekleşebilir. Yani siz ne kadar iyi bir oyuncu olursanız olun, FPS sorunu yaşıyorsanız istediğiniz etkiyi alamazsınız. Fakat LOL FPS arttırma yapmak istiyorsanız, birçok farklı yöntem ile durumu kendi avantajınıza çevirebilirsiniz.

Bu yazımızda çok kapsamlı bir LOL FPS arttırma rehberliği yazısını kaleme aldık. İşte madde madde LOL FPS arttırma yöntemleri:

LOL Video Ayarlarınızı Yapın

LOL FPS arttırmak için ilk yapacağınız şey, oyun için grafik ayarlarınızı yapmak. Oyuna giriş yapın ve “AYARLAR” sekmesine girerek video grafik ayarlarını ve çözünürlüklerini düşünür. Bu, bilgisayarınızın ekran kartına ve işlemcisine yapılan yüklenmeyi azaltacaktır.

Çözünürlük: 1920 x 1080 (16: 9) – Çoğu monitör 1920 x 1080’dir ve bu, LOL’ın en için en iyi çözünürlüktür. Daha fazla FPS elde etmek için 1600 x 900 gibi daha düşük bir çözünürlük kullanabilirsiniz, ancak oyunun görünüm kalitesi de bozulacaktır. Eğer bilgisayarınız laptop ise, muhtemelen monitörünüz 60 HZ’dir. Bu durumda kare hızını da monitörünüzle eşit tutun. Yüksek kare hızı almanız HZ’den fazla ise bu size bir kazanç sağlamaz. Bu yüzden fazladan kare hızının hiçbir faydası olmaz.

Bunun dışında oyunu bilgisayarınıza yükledikten sonra otomatik grafik ayarları, bilgisayarınızın donanımına göre yapılır. Ancak bu her zaman iyi FPS alacağınız manasına gelmez. Oyunun detaylı grafik ayarlarında gölgeleri kapalı, kenar yumuşatma kapalı ve dokuları düşük yapın. Aynı zamanda efektleri düşürmeniz de faydalı olacaktır.

Bunada Göz At  LOL'e Yeni Başlayanlar İçin Şampiyonlar 2021

Oyun içinde yapabileceğiniz grafik niteliklerinde:

Kenar yumuşaklığını: Düşük

Azami FPS’i en düşükte tutun.

Eşyönsüz filtrelemeyi düşürün (Bu, piksellerin görünürlüğünü netleştirir ancak bilgisayarın ekran kartına yüklenmesini ve FPS’in düşmesine sebep olur). Tavsiye edilen maksimum 16x, en düşük 4x

 • Materyal kalitesi: Düşük
 • Doku kalitesi: Düşük
 • Ayrıntı kalitesi: Düşük
 • Arayüz kalitesi: Düşük
 • Vinyet: Kapalı
 • VSync: Kapalı
 • Kenar yumuşaklığı: Hiçbiri
 • Netliği arttır: Kapalı
 • Deneysel keskinleştirme: Kapalı
 • Bloom kapalı

LOL Oyununu Güncelleyin

Eğer oyununuz aniden donma, takılma ve FPS sorunu vermeye başladıysa bunun sebebi oyunu güncellememiş olmanız olabilir. Oyuna yeni gelen eklentiler, oyunu daha iyi hale getirmek için yapılan değişikliklerdir. Bu yüzden oyununuzun güncel olup olmadığını kontrol edin. Bunun için LOL oyunun resmi internet sitesine girin ve oyununuzun güncel olup olmadığını kontrol edin.

FPS’yi artırmak için çözünürlüğünüzü azaltın

Ekran ayarlarını optimize ettikten sonra yüksek bir FPS artışı almanız gerekir. Ancak hala istediğiniz kadar etkileşim alamadıysanız, çözünürlüğü azaltın. Varsayılan çözünürlük 1920 x 1080’dir ve bu piksel sayısını ifade eder. X, yatay, Y dikey eksendir.  Çözünürlüğünüzü düşürdüğünüzde piksel sayısını azaltırsınız ve bu, donanımınızın iş yükünü azaltır, böylece daha fazla FPS kazanabilirsiniz.

Eğer düşük kalitede donanıma sahipseniz, pikseli ne kadar azaltırsanız, FPS o kadar artar. Örneğin, çözünürlüğünüzü 1920 × 1080’den 1440 × 1080’e değiştirmek piksel sayısısı% 25 azaltır. Böylece, FPS’nizin yaklaşık% 20 artmasını bekleyebilirsiniz.

Windows 10’un en son sürümüne güncelleyin

Eğer Windows 10 kullanıyorsanız, güncellemeniz otomatik veya manuel olarak yapılabilir. Son güncellemeyi gözden kaçırıp kaçırmadığınızı düşünüyorsanız, sol alt kısımdaki arama kısmına Windows Güncelleme yazın ve çıkan sayfada son güncelleme kontrolü yapın. Eğer güncel değilse güncellemenizi yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Grafik Kartı Sürücülerinizi Güncelleyin

Grafik kartınızın güncel olmaması, oyunlarda karşılaşabileceğiniz en büyük sorunlardan birine sebep olabilir. Bu yüzden LOL’de en iyi FPS’i elde etmek için ekran kartınızın sürekli güncel olduğundan emin olun. Eğer ekran kartınızı bilmiyorsanız, öncesinde güncelleme yapabilmek için ekran kartınızın markasını ve modelini bilmeniz gerekir. Bunun için Windows Aygıt Yönetici’sine girebilir ya da Başlat, Çalıştır, “dxdiag” Enter yaparak da DirectX Tanı Aracı’nı açabilirsiniz.

Bunada Göz At  Zırhı En Düşük Olan Şampiyonlar

NVIDIA kontrol paneli ayarlarınızı yapın

Çoğu LOL oyuncusu gibi bir NVIDIA grafik kartınız varsa, performansı artırmak ve LOL’de daha fazla FPS elde etmek için yapabileceğiniz bir dizi optimizasyon vardır.

Bu değişiklikleri NVIDIA Kontrol Panelinden yapabilirsiniz .
NVIDIA, LOL için en popüler grafik kartıdır (GPU).

 1. Masaüstünüze sağ tıklayıp seçerek NVIDIA Kontrol Panelinegidin
 2. 3D Ayarlarısekmesinin altında Önizleme ile görüntü ayarlarını belirle’yi seçin
 3. Tercihimi Kullan’ıtıklayın: Performans
 4. Çubuğu tamamen sola, Performansadoğru kaydırın

LOL’ı Yüksek Önceliğe Ayarlayın

Görev Yöneticisi’nde istediğiniz uygulama için öncelik belirleyebilirsiniz. Varsayılan olarak LOL’u ayarlarsanız, bilgisayarınızın LOL oyununu daha yüksek performansla çalıştırmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede en iyi FPS’i almaya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Bunu nasıl yapacağınız bilmiyorsanız:

 1. Ctrl + Shift + Esc kısayolunu kullanarak veya Windows arama çubuğunda arayarak görev yöneticisini açın
 2. Ayrıntılarsekmesini seçin
 3. Ad sütununda LOLClient-Win64-Shipping.exe’yiarayın. Eğer dosya adını bulamıyorsanız klavyenizin L tuşuna basın.
 4. Sağ tıklayın ve ardından Öncelik belirle’yitıklayın ve Yüksek olarak ayarlayın

 

Maksimum İşlemci Durumunuzu % 100 Olarak Ayarlayın

Çoğu oyuncunun atladığı konulardan biri de maksimum işlemci durumudur. Bu, FPS’nizi %200 oranında arttırmanıza yardımcı olacaktır. Eğer bilgisayarınızın maksimum işlemci durumu düşük duruma ayarlandıysa, yükseltin.

Maksimum işlemci durumunuzu% 100’e nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Denetim Masası> Donanım ve Ses> Güç Seçenekleri> Düzen Planı Ayarları’na gidin
 2. Gelişmiş güç ayarlarını değiştir’iseçin
 3. İşlemci güç yönetiminibulmak için aşağı kaydırın ve listeyi genişletmek için artı (+) işaretine tıklayın
 4. Şimdi Maksimum işlemci durumununyanındaki artı (+) işaretine tıklayın
 5. Ayarı % 100 olarakayarlayın

Arka Plan Programlarını Kapatın

Bilgisayarınızın arka planında çalışmaya devam eden uygulamalar, işlemcinin çalışmasına devam eder. Eğer bilgisayarınızın ekran kartı yoksa, grafik ayarlarının da yükünü üzerine alan işlemcinin performansını yarı yarıya düşürür. Bunun dışında ekran kartınız olsa dahi, işlemcinin tümü arka planda çalışan uygulamalar yüzünden baskı altında kalırsa, ekran kartınız performans arttırmak için yetersiz olabilir. Bu durumda yapmanız gerekenler basit. CTRL + ALT + Delete komutu ile görev yöneticisi panelinden gereksiz uygulamaların çalışmasını sonlandırın.

Bunada Göz At  LOL Dereceli İçin Kaç Şampiyon Lazım?

Sonuç:

Yukarıda belirtilen işlemleri gerçekleştirdiğinizde, bilgisayarınızın performansı %500’e kadar yükselecek ve daha iyi bir oyun deneyimi yaşayacaksınızdır. Bu sadece LOL için değil, diğer oyunlar için de gözle görülür bir hız artışı sağlayacaktır.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Emre. Yıllardır hobi olarak oyun oynuyorum. Bu blogu sizlerle tecrübelerimi paylaşmak için açtım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL